Rosyjski rząd podał się do dymisji. W tle propozycje zmian w konstytucji

Dmitrij Miedwiediew ogłosił w środę, że rezygnuje z funkcji premiera Federacji Rosyjskiej, podając zarazem swój rząd do dymisji. Tłumaczył, że ma to związek z planowanymi przez prezydenta Władimira Putina zmianami w rosyjskiej konstytucji, które mają wpłynąć na ogólną równowagę władzy w kraju.

Rosyjskie agencje informacyjne podały informację o dymisji rządu premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w środę po południu. Według agencji Tass, prezydent FR Władimir Putin podziękował Miedwiediewowi i jego rządowi za pracę.

– Z mojej strony, chciałbym też podziękować wam za wszystko, co zostało zrobione na tym etapie naszej wspólnej pracy. Chcę wyraził zadowolenie z rezultatów, które zostały osiągnięte – powiedział Putin podczas spotkania z rosyjską radą ministrów. – Nie wszystko zostało zrobione, ale nic nigdy nie udaje się w pełni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Rosji zapowiedział, że planuje spotkać się indywidualnie z każdym z ministrów ustępującego rządu, prosząc ich zarazem o wypełnianie swoich obowiązków do czasu sformowania nowego rządu.

Miedwiediew powiedział Putinowi, że uważa za słuszne, by rząd ustąpił w następstwie prezydenckich propozycji dotyczących zmian w konstytucji.

– Po tym, jak te poprawki zostaną przyjęte, a powiedziano, że według wszelkiego prawdopodobieństwa nastąpi to po dyskusji, dojdzie do znaczących zmian nie tylko w odniesieniu do różnych artykułów konstytucji, ale też odnośnie równowagi władzy, ściślej jej części wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej – powiedział ustępujący premier. Zaznaczył, że w związku z tym jest jasne, że rząd FR powinien zapewnić prezydentowi „możliwość podjęcia wszelkich koniecznych decyzji w tych warunkach”. Dodał, że wszelkie kolejne decyzje będą podejmowane przez prezydenta.

Putin ogłosił też, że zamierza utworzyć nowy urząd zastępcy szefa Rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa. Powiedział, że chce nominować na to stanowisko właśnie Miedwiediewa.

Dmitrij Miedwiediew był premier rząd Federacji Rosyjskiej od maja 2012 roku. Wcześniej, w latach 2008–2012, był prezydentem Rosji.

Czytaj także: Wizyta Merkel w Moskwie. Niemcy i Rosja za ukończeniem budowy Nord Stream 2

Tass / Kremlin.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz