Litewski Seimas we wtorek otworzył drogę do tego, by posiadanie niewielkich ilości marihuany i pochodnych uznać za wykroczenie, nie przestępstwo.

Zgodnie z przegłosowanym dziś w pierwszym czytaniu projektem nowelizacji posiadanie niewielkich ilości narkotyzującej konopi, w tym pochodnych – oleju, żywicy lub ekstraktów, podlegać miałoby karze administracyjnej ostrzeżenia lub grzywny w wysokości od 30 do 250 euro. Do tej pory posiadanie nawet niewielkich ilości marihuany było na Litwie przestępstwem, w przypadku uchwalenia projektu ustawy będzie traktowane jak wykroczenie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Za zamianami w prawie zagłosowało 70 posłów Siemasu, 46 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu, jak podał portal miejscowego nadawcy publicznego LRT. Poprawki staną się teraz przedmiotem prac parlamentarnych komisji.

W przypadku uchwalenia to Ministerstwo Zdrowia miałoby decydować w drodze rozporządzenia o tym, jaka kwota stanowi niewielką ilość narkotyku, której posiadanie byłoby traktowane jako wykroczenie, a nie przestępstwo.

Zgodnie z proponowanymi przepisami posiadacze niewielkich ilości narkotyku mogliby być kierowani do udziału w programie naświetlającym szkodliwość używania narkotyków. Osoby, które dobrowolnie oddałyby substancję narkotyzującą, byłyby zwolnione z odpowiedzialności administracyjnej.

Czytaj także: Zmontowali samolot, by przewozić narkotyki z Hiszpanii do Polski

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz