Wiceminister zdrowia Roman Ilyk dodał także, że ponad 75 proc. Ukraińców cierpiących na zaburzenia psychiczne nie chodzi do lekarza.

Portal korrespondent.net cytował w poniedziałek ukraińskiego wiceministra zdrowia Romana Ilyka, który oświadczył, że znaczna część Ukraińców cierpi na zaburzenia psychiczne. Odsetek osób dotkniętych tego typu problemami wynosi powyżej 30 proc. populacji Ukrainy,

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wynika to z poczucia zagrożenia, problemów z zatrudnieniem, kwestią konfliktu zbrojnego prowadzonego we wschodniej części kraju – wylicza wiceszef ukraińskiego resortu zdrowia. Problemy te dotyczą głównie osób starszych, mieszkańców wschodniej Ukrainy, przesiedleńców, a także żołnierzy, który walczyli strefie ATO [według Kijowa Donbas jest strefą „operacji antyterrorystycznej” – red.] – powiedział Ilyk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ukraina: zwolniono głównego psychiatrę armii. Miał twierdzić, że 93% weteranów stanowi zagrożenie

Wiceminister zdrowia dodał również, że zdecydowana większość osób, które cierpią na zaburzenia psychiczne nie zgłasza się do lekarza. Według Iluka odsetek takich osób wynosi ponad 75%.

Oni starają się rozwiązać swoje problemy używając alkoholu lub narkotyków. Z tego powodu uważamy, że sprawa ta musi znaleźć rozwiązanie na szczeblu państwowym – oświadczył Ilyk. Dodał również, że z powodu tak poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym Ukraińców na liście medykamentów w programie dla tanich leków znajdą się lekarstwa potrzebne w leczeniu depresji i zespołu depresyjnego.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraina: Setki weteranów walk w Donbasie popełniło samobójstwo po powrocie do domu

Portal korrespondent.net przypomniał również, że Ukraina znajduje się na pierwszym miejscu w Europie pod względem osób z zaburzeniami psychicznymi.

Kresy.pl / korrespondent.net

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz