Z opublikowanego w niedzielę raportu ONZ wynika, że uprawa maku i produkcja opium w Afganistanie spadły o 95 procent, odkąd władze talibańskie zakazały uprawy tego pierwszego.

Od powrotu do władzy w sieropniu 2021 r. talibowie obiecywali położenie kresu produkcji narkotyków w Afganistanie, a w kwietniu 2022 r. zakazali uprawy maku, z którego wytwarza się opium i heroinę. Z raportu Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) wynika, że uprawy maku zmniejszyły się w Afganistanie o około 95 procent – z 233 tys. hektarów na koniec 2022 r. do 10,8 tys. w 2023 r. Produkcja opium podobnie, spadła z 6200 ton do 333 ton w 2023 r., poinformowała France24.

Szacunkowe tegoroczne ilości wynoszą 24–38 ton heroiny przeznaczonej na eksport, w porównaniu z 350–580 ton w roku ubiegłym.

UNODC ostrzegło przed potencjalnymi „konsekwencjami humanitarnymi dla wielu bezbronnych społeczności wiejskich” wynikającymi z nagłego skurczenia się gospodarki opiumowej w Afganistanie, ponieważ plantatorzy byli zmuszeni zwrócić się ku znacznie mniej dochodowym uprawom alternatywnym.

Według UNODC dochody rolników, szacowane na 1,36 miliarda dolarów w 2022 roku, spadły w tym roku o 92 procent do 110 milionów dolarów, a oczekuje się, że strata będzie miała szerszy wpływ na i tak już zmagającą się z problemami gospodarkę kraju.

W zeszłym roku uprawy maku odpowiadały za prawie jedną trzecią wartości całkowitej produkcji rolnej w Afganistanie. „Dzisiaj obywatele Afganistanu potrzebują pilnej pomocy humanitarnej, aby załagodzić szok związany z utratą dochodów” – stwierdziła w oświadczeniu dyrektor wykonawcza UNODC Ghada Waly. „Do całej innej produkcji – bawełny i pszenicy – potrzeba znacznie więcej wody” – powiedziała na konferencji poświęconej raportowi, podczas gdy kraj doświadczał „trzech lat z rzędu suszy”.

Departament ds. narkotyków afgańskiego ministerstwa spraw wewnętrznych stwierdził, że „w pewnym stopniu” zgadza się z szacunkami raportu UNODC dotyczącymi obszaru upraw maku.

Czytaj także: Talibowie podpisali kontrakty na wydobycie cennych złóż

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply