Talibowie podpisali kontrakty na wyrobycie cennych złóż

Rządzący Afganistanem talibowie podpisali kontrakty na eksploatację siedmiu złóż surowców o łącznej wartości ponad 6,5 miliarda dolarów.

Jak podała w poniedziałek TOLO News. kontrakty zostały podpisane w czwartek w obecności wicepremiera ds. gospodarczych z ramienia władz talibów, nieuznawanych formalnie przez społeczność międzynarodową. Pełniący obowiązki ministra ropy naftowej i kopalń Shahabuddin Delawar przemawiający do prasy podczas ceremonii podpisania kontraktu na eksploatację siedmiu głównych kopalni Afganistanu powiedział, że kontrakty wydobywcze są całkowicie przejrzyste oraz że zapobiega się w ten sposób nielegalnemu wydobyciu i przemytowi.

Kontrakt na wydobycie surowca z siedmiu o wartości ponad 6,5 miliarda dolarów został podpisany w czwartek w obecności wicepremiera ds. gospodarczych mułły Abdula Ghaniego Baradara i innych urzędników Emiratu Islamskiego. Pełniący obowiązki ministra ds. ropy naftowej i kopalń poinformował także, że kopalnie złota w prowincji Takhar o powierzchni 12 km kw. zostaną przekazane spółce China-Afghanistan Company wraz z Zarawar Afganistan Private Company. Suma tej inwestycji to 310 mln dolarów.

Według Delawara druga kopalnia Mes Aynak w Logar została przekazana prywatnej firmie Turia – firma ma zainwestować 411 mln dolarów.

Delawar dodał, że pierwsza część kopalni żelaza Ghoryan w prowincji Herat została przekazana firmie Watan Darakhshan Company, która wyłoży 2,8 miliarda dolarów. Drugi blok kopalni żelaza Goryan w Heracie został przekazany Sahil Middle East Mining and Logistics Company, afgańskiej firmie Dara-e-Noor i tureckiej firmie Epcol – 874 mln dolarów to łączna suma jaką wyłożą ci partnerzy. Trzeci blok tej kopalni został przekazany afgańskiej firmie Shamsh w spółce z brytyjskimi firmami GBM i AD Resources, któe zainwestują 572 mln dolarów. Czwarty blok bedą eksploatować Bakhtar Steel Company wraz z Ehya Sepahan i Parsian – spółki z Iranu – firmy zainwestują 1,17 miliarda dolarów.

Ponadto kontrakt na wydobycie ołowiu w dystrykcie Tulak w prowincji Ghor został przekazany spółce „Afghan Invest” i tureckiej spółce Epcol. W kopalnię zainwestują one  537 milionów dolarów.

Czytaj także: Chiny uruchomiły szlak transportowy do Afganistanu

tolonews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply