Osiem krajów OPEC Plus, które wcześniej ogłosiły dobrowolne redukcje wydobycia ropy naftowej, oprócz swoich ogólnych kwot (Arabia Saudyjska, Rosja, Irak, ZEA, Kuwejt, Kazachstan, Algieria i Oman), zdecydowało o zwiększeniu wydobycia.
Radukacja produkcji ropy naftowej ma wynosić 547 tys. baryłek dziennie w porównaniu z sierpniem podczas spotkania jak podała agencja informacyjna Interfax powołując się na oświadczenie Organziacji Państw Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) z 3 sierpnia. Decyzja została podjęta „biorąc pod uwagę stabilne globalne perspektywy gospodarcze i obecne sprzyjające warunki rynkowe, o czym świadczą niskie zapasy ropy naftowej”.
Zapowiedziane jednorazowo zwiększenie wydobycia to ekwiwalent czterech wcześniej zaplanowanych miesięcznych podwyżej, jak twierdzi Interfax.
Od kwietnia kraje przyspieszają wzrost produkcji w porównaniu z planem zatwierdzonym w grudniu 2024 r. Wycofywanie dodatkowych dobrowolnych korekt produkcji może zostać zawieszone lub anulowane w zależności od zmieniających się warunków rynkowych. Taka elastyczność pozwoli grupie utrzymać stabilność rynku ropy naftowej, twierdzi OPEC.
Osiem krajów potwierdziło swoje wspólne zaangażowanie w pełne wdrożenie porozumienia. Kolejne spotkanie zaplanowano grupy na 7 września.
Czytaj także: Największe złoże ropy naftowej w historii Polski odkryte na Bałtyku
intrfax.ru/kresy.pl






























