Japonia nazwała embargo na import owoców morza do Chin “kompletnie nie do zaakceptowania”. Tokio grozi Pekinowi formalnym postępowaniem przed Światową Organizacją Handlu (WTO).

31 sierpnia Chińska Republika Ludowa oficjalnie notyfikowała WTO w sprawie środków mających na celu zawieszenie japońskiego importu owoców morza. Pekin uzasadnia embargo decyzją władz w Tokio o zrzucie do oceanu wód zalegających w nieczynnej elektrowni jądrowej Fukushima. Jak przekazała Al Jazeera Japonia oświadczyła, że ​​wyjaśni swoje stanowisko na forum odpowiednich komitetów WTO i wezwała Chiny do natychmiastowego uchylenia embarga.

Niektórzy japońscy urzędnicy zasygnalizowali, że kraj może złożyć skargę do WTO. Jak powiedział w zeszłym tygodniu ambasador USA w Japonii, Stany Zjednoczone poprą tę decyzję. Japonia deklaruje, że przedstawi dowody, że woda spuszczona z elektrowni jest bezpieczna dla środowiska, życia i zdrowia ludzi, na forach międzynarodowych, w tym podczas szczytu ASEAN w Indonezji i szczytu G20 w Indiach w tym miesiącu, powiedział dziennikarzom główny sekretarz gabinetu Hirokazu Matsuno.

„W sprawie spotkania przywódców Japonii i Chin nic nie zostało postanowione” – dodał Matsuno, główny rzecznik rządu Japonii. Premier tego państwa Fumio Kishida i premier Chin Li Qiang wezmą udział w szczytach ASEAN i G20. Chiński przywódca Xi Jinping nie wybiera się na żadne z tych wydarzeń.

W poniedziałkowym oddzielnym oświadczeniu japońskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że zwróciło się również do Chin o podjęcie dyskusji na temat zakazu importu w oparciu o postanowienia paktu handlowego Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego (RCEP), do którego należą oba państwa.

Chociaż produkty morskie stanowią mniej niż 1 procent światowego handlu Japonii, w którym dominują samochody, w 2022 r. Japonia wyeksportowała do Chin kontynentalnych owoce morza o wartości około 600 mln dolarów, co czyni ChRL największym rynkiem japońskiego eksportu w tym sektorze, przed Hongkongiem. 

Rząd Japonii już uruchomił dodatkowy fundusz wsparcia dla swoich rybaków.

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply