Uniwersytecki Instytut Watsona opublikował badania konkludujące, że w prowadzonej od 2001 do 2014 roku przez wojska koalicji międzynarodowej wojnie w Afganistanie zginęło 100 tysięcy ludzi, a drugie tyle zostało rannych.

Badania zawarte są w raporcie amerykańskiego Brown University, będącym częścią projektu o nazwie “Koszty wojny”. Uwzględniają śmierć w wyniku działań wojennych, a także liczbę rannych i uchodźców w Afganistanie i sąsiednim Pakistanie od roku 2001 do 2014, kiedy większość wojsk koalicji międzynarodowej opuściła Afganistan. Ofiary cywilne i wojskowe w obu krajach to niemal 149 tysięcy ludzi. 162 tysiące to ranni.

Choć rok temu większość wojsk koalicji międzynarodowej opuściła Afganistan, patrząc na rosnącą w ostatnich latach liczbę zabitych i rannych wojna w tym kraju wciąż trwa. Według danych ONZ w pierwszych czterech miesiącach 2015 roku liczba ofiar cywilnych wzrosła o 16 proc. – 974 osoby zginęły, a 1963 zostały ranne.

Obecnie, na mocy porozumienia Afganistanu z USA i NATO, w kraju pozostało 12 tysięcy zagranicznych żołnierzy, którzy nie wyjeżdżają z baz i nie walczą z talibami. Doradzają wojsku, policji i administracji.

RIRM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zan
    zan :

    USmaniec pozuje z upolowanym nastolatkiem Afgańskim: http://i.guim.co.uk/static/w-620/h–/q-95/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2011/3/21/1300743987251/A-US-soldier-poses-with-d-007.jpg Są też zdjęcia jak USmańcy oddają mocz na poległych wrogów. Zdemoralizowana dzicz dziennikarska euroregionu Polin liże USmańską dupę i wychwala USmański porządek, a robi bandytów z donbaskich powstańców za np. fakt np. strzelenia plaskacza Ukraińcowi, który ostrzeliwał wcześniej Donieck. Natowska dzicz i hołota.