W czwartek ONZ oskarżyła Izrael o rażące łamanie prawa międzynarodowego poprzez rozwijanie projektów budowlanych na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie – poinformował Times of Israel. Organizacja wezwała nowy rząd do natychmiastowego wstrzymania budów.

Jak poinformował Times of Israel, w czwartek ONZ oskarżyła Izrael o rażące łamanie prawa międzynarodowego poprzez rozwijanie projektów budowlanych na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Organizacja wezwała nowy rząd do natychmiastowego wstrzymania budów.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres i wysłannik ONZ na Bliskim Wschodzie Tor Wennesland poinformowali o wdrożeniu rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 2016 roku, w której ogłoszono, że rozporządzenia o budowie osiedli „nie mają mocy prawnej”. Domagał się wstrzymania budowy na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

Wennesland powiedział podczas briefingu dla rady na temat 12-stronicowego raportu Guterresa, że ​​był „głęboko zaniepokojony” zatwierdzeniem przez Izrael planu dodania 540 mieszkań do dzielnicy Har Homa we Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy twierdzą, że Wschodnia Jerozolima, którą Izrael zdobył podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, jest stolicą przyszłego państwa. Izrael utrzymuje, że całe miasto jest jego niepodzielną stolicą.

„Po raz kolejny podkreślam, bez żadnych wątpliwości, że izraelskie osiedla stanowią rażące naruszenie rezolucji ONZ i prawa międzynarodowego” – powiedział wysłannik ONZ. „Są główną przeszkodą w osiągnięciu rozwiązania dwupaństwowego i sprawiedliwego, trwałego i wszechstronnego pokoju”.

„Postęp całej działalności osadniczej musi zostać natychmiast wstrzymany” – powiedział Wennesland. Zarówno Guterres, jak i Wennesland wezwali również władze izraelskie do zaprzestania wyburzania palestyńskich domów i innej własności oraz wysiedlenia Palestyńczyków „oraz do zatwierdzenia planów, które umożliwiłyby tym społecznościom legalną budowę i zaspokojenie ich potrzeb rozwojowych”.

Zobacz też: ONZ wzywa kraje członkowskie do wstrzymania dostaw uzbrojenia dla Izraela

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rezolucja z grudnia 2016 roku, przy której Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu, również wezwała do natychmiastowych kroków w celu zapobieżenia wszelkim aktom przemocy wobec ludności cywilnej i wezwała zarówno Izrael, jak i Palestyńczyków do powściągliwości i powstrzymania się od prowokacyjnych działań, podżegania i zapalnej retoryki.

Wezwała również wszystkie strony do rozpoczęcia negocjacji w sprawie ostatecznego statusu i wezwała do zintensyfikowania międzynarodowych i regionalnych wysiłków dyplomatycznych, aby pomóc zakończyć trwający od dziesięcioleci konflikt izraelsko-palestyński i osiągnąć rozwiązanie dwupaństwowe, w którym Izraelczycy i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w pokoju.

Guterres i Wennesland wyjaśnili, że ponad cztery lata po przyjęciu uchwały żadne z tych punktów nie zostało uwzględnione. Wennesland powiedział, że okres między marcem a czerwcem objęty raportem „był świadkiem niepokojącego wzrostu poziomu przemocy między Izraelczykami i Palestyńczykami, w tym wrogości między Izraelem a frakcjami w Gazie na skalę i intensywność niespotykaną od lat”.

Powiedział, że zaprzestanie działań wojennych po 11-dniowym konflikcie wojskowym w Strefie Gazy w zeszłym miesiącu „pozostaje bardzo kruche”, dodając, że ONZ ściśle współpracuje z Izraelem, Palestyńczykami i partnerami, w tym z Egiptem „w celu umocnienia zawieszenia broni, umożliwienia wejścia w trybie pilnym pomoc humanitarną i ustabilizowanie sytuacji w Gazie”.

Zobacz też: Eksperci ONZ: izraelski plan aneksji części Zachodniego Brzegu to wizja apartheidu XXI wieku

Kresy.pl/Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz