Rada Praw Człowieka ONZ zatwierdziła rezolucję wzywającą do nałożenia embarga na broń wobec Izraela. 32 kraje głosowały za zatwierdzeniem dokumentu, przeciw głosowało 6 państw. Powodem rezolucji jest łamanie praw człowieka przez Izrael. Za przyjęciem rezolucji głosowała m.in. Polska.

W tym tygodniu ma zakończyć się 46. sesja Rady. Dziennik “The Jeruzalem Post” poinformował we wtorek, że opisywany dokument jest jednym z najbardziej krytycznych względem działań Izraela. Za przyjęciem rezolucji głosowały 32 państwa, przeciw – 6. Osiem krajów wstrzymało się od głosu. Dokument wzywa do wstrzymania dostaw uzbrojenia dla Izraela, jeżeli istnieje ryzyko, że będzie wykorzystane do działań łamiących prawa człowieka i międzynarodowe prawo humanitarne. Za przyjęciem rezolucji głosowała m.in. Polska.

Sześć krajów, które sprzeciwiły się rezolucji, to Austria, Brazylia, Bułgaria, Kamerun, Malawi i Togo. Ponadto od głosu wstrzymały się następujące państwa: Bahamy, Czechy, Indie, Wyspy Marshalla, Nepal, Filipiny, Ukraina i Wielka Brytania.

Medium podkreśla, że wśród 32 krajów, które zatwierdziły tekst, było pięć państw europejskich, w tym te, które zazwyczaj wstrzymują się od głosowania jako wyraz poparcia dla Izraela. Za przyjęciem rezolucji głosowały Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia i Polska.

Dziennik zaznacza, że w ubiegłym roku żaden europejski kraj nie poparł tego wniosku. Zwraca także uwagę, że na posiedzeniu nieobecni byli przedstawiciele Bahrajnu, który zwykle głosował za rezolucjami krytykującymi Izrael. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Izrael podpisał m.in. z Bahrajnem porozumienie pokojowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W tekście rezolucji wezwano państwa członkowskie ONZ do zaprzestania sprzedaży broni Izraelowi, jeżeli istnieje ryzyko, że zostanie wykorzystana do działań łamiących prawa człowieka.

Na łamach naszego portalu wielokrotnie pisaliśmy o zarzutach, dotyczących łamania praw człowieka, formułowanych względem państwa Izrael, w kontekście działań względem Palestyńczyków.

Przypomnijmy, że w listopadzie ubiegłego roku Organizacja Narodów Zjednoczonych w przeważającej większości zagłosowała za przyjęciem projektu rezolucji na rzecz państwowości Palestyny.

Zobacz także: W 2020 r. Izrael zniszczył 313 palestyńskich domów na Zachodnim Brzegu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W listopadowej rezolucji podkreślono „prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia, w tym prawo do niepodległego państwa Palestyny” i „podkreślono pilną potrzebę niezwłocznego zakończenia izraelskiej okupacji, która rozpoczęła się w 1967 roku oraz kompleksowego rozwiązania pokojowego między stroną palestyńską i izraelską” opartego na rozwiązaniu dwupaństwowym.

Także w listopadzie ONZ potępiła Izrael za prowadzenie rozbiórek palestyńskich domów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz też: Władze palestyńskie sprzeciwiają się izraelskiej kolonizacji

W czerwcu eksperci ONZ ds. praw człowieka stwierdzili, że izraelski plan anektowania części okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu jest wizją „apartheidu XXI wieku” i narusza prawo międzynarodowe.

Czytaj również: Niemcy krytykują plan aneksji ziem Zachodniego Brzegu przez Izrael

jpost.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply