Rozpoczyna się renowacja linii kolejowej łączącej Afganistan z Uzbekistanem

21 lutego na granicy Uzbekistanu i Afganistanu odbyła się uroczystość rozpoczęcia odbudowy linii kolejowej Hajraton – Mazar-i Sharif, łączącej dwa państwa.

Informację taką podał, za Temir Yollari (Kolejami Uzbekistanu), portal Fergana. Strony uzgodniły udział Uzbekistanu w odbudowie linii kolejowej jeszcze w listopadzie 2023 roku, o czym napisaliśmy na naszym portalu. W pierwszym etapie planowane jest dostarczenie wagonów towarowych na stację pośrednią w Najbabad. W tym celu równolegle w Parku „B” stacji Hajraton oraz na 57 kilometrze linii kolejowej zorganizowane zostaną kompleksowe prace renowacyjne.

Jak podał wcześniej Zabihullah Mudżahid, rzecznik talibańskich władz Afganistanu, Uzbecy zgodzili się przeprowadzić prace renowacyjne za 6,3 mln dolarów, co stanowi połowę początkowo szacownych kosztów inwestycji. Aby przeprowadzić pierwszy etap prac, Temir Yollari wysłał do Afganistanu 120 pracowników.

Całkowita długość linii kolejowej Hajraton – Mazar-i-Sharif wynosi 75 kilometrów. Została zbudowana w 2010 roku przez uzbeckich specjalistów. Budowa kosztowała 129 milionów dolarów, które wydzielił Azjatycki Bank Rozwoju. Linia wyposażona jest w urządzenia sygnalizacyjne, telekomunikacyjne i zasilające, zgodnie z normami technicznymi i wymogami obowiązującymi w Uzbekistanie.

Znaczenie tej linii polega na tym, że pozwala ona na organizację transportu kolejowego na najbardziej rozwiniętych i gęsto zaludnionych obszarach północnych prowincji Afganistanu, a także obniża koszty transportu pomiędzy Afganistanem a innymi krajami regionu.

Czytaj także: Chiny uruchomiły szlak transportowy do Afganistanu

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply