Kierowcy holenderskiej ciężarówki pobili rekord w przewozie towaru z Europy do Chin. Ich wyczyn pobudził wyobraźnię wszystkich debatujących o „nowym jedwabnym szlaku”.

Pracownicy holenderskiej firmy transportowej Alblas przewieźli transport smaru samochodowego z Niemiec do Chin w ciągu 12 dni, co jest nowym rekordem w tego rodzaju handlu, jak poinformował we wtorek portal Euroactiv.com. Dwóch kierowców jechało przez Polskę, Białoruś, Rosję i Kazachstan. Ciężarówka dotarła do „Państwa Środka” w zeszłym tygodniu. Do tej pory rekord należał do kierowców tira, którzy we wrześniu zeszłego roku z Polski do Chin dojechali z ładunkiem w ciągu 13 dni.

Portal cytuje prezesa holenderskiej firmy transportowej dla której pracowali kierowcy-rekordziści, Siebe Alblasa – „widzimy wielką przyszłość przed transportem drogowym z Europy do Chin”. Jak stwierdził, szlak drogowy dla handlu z Chinami jest „gotowy by być w pełni operatywnym”. Euroactive przytacza dane Światowej Organizacji Transportu szacującej, że transport kołowy do Chin jest już o 50% tańszy niż w przypadku transportu lotniczego. Jest też średnio o 10 dni szybszy niż w przypadku przewożenia towarów koleją.

Jak podkreśla portal takie przyspieszenie transporty kołowego z Europy do Chin było możliwe dzięki podpisaniu przez to państwo konwencji o międzynarodowym transporcie drogowym pod auspicjami ONZ, co nastąpiło w 2016 roku. Wpisuje się to w wielki projekt Pasa i drogi nazywany też „nowym jedwabnym szlakiem”. Stworzenie wielkich magistrali transportowych, kolejowych i drogowych, przez cała Eurazję ma pozwolić Chińczykom choć częściowo uniezależnić się od transportu morskiego. Ma to wielkie znaczenie w obliczu hegemonii USA na światowych oceanach, której ChRL nie jest w tej chwili w stanie podważyć.

euractiv.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz