Podmioty z Rosji w pierwszym półroczu 2018 roku stały za jedną trzecią wszystkich zagranicznych inwestycji na Ukrainie.

W pierwszym półroczu bieżącego roku najwięcej inwestycji napłynęło na Ukrainę z Rosji – podały w czwartek Ukrajinśki Nowyny (Ukraińskie Nowiny) powołując się na dane Państwowej Służby Statystyki – ukraińskiego urzędu statystycznego. Wartość kapitału, który zainwestowały na Ukrainie rosyjskie podmioty wyniosła w tym czasie 436 mln dolarów.

Inwestycje, które napłynęły z Rosji stanowiły 34,6 proc. ogólnej sumy zagranicznych inwestycji na Ukrainie. W sumie zagraniczni inwestorzy ulokowali na Ukrainie w pierwszych 6 miesiącach 2018 roku 1,259 mld dolarów.

Na drugim miejscu pod względem wielkości zainwestowanego kapitału znalazł się Cypr z 219 mln dolarów, a na trzecim Holandia z 207,7 mln. Daleko za nimi są Austria – 58,7 mln, Polska – 54,1 mln, Francja – 46,9 mln i Wielka Brytania – 43,4 mln. Za inwestycjami cypryjskimi stoją najpewniej podmioty z innych krajów dążące do uniknięcia opodatkowania.

Największym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów cieszył się sektor finansowy i ubezpieczeniowy, w który włożono 750,5 mln dolarów. W handel hurtowy i detaliczny oraz remont samochodów zainwestowano 120,5 mln, a w przemysł – 102,7 mln. Sektor informacyjny i telekomunikacyjny zyskał z zagranicy 100,1 mln dolarów inwestycji, sektor nieruchomości – 74,8 mln a działalność naukowa i techniczna 55,8 mln.

Według Ukraińskich Nowin łączna wartość wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich (kapitału i instrumentów dłużnych) na Ukrainie na 1. lipca 2018 roku wyniosła prawie 40,8 mld dolarów.

Jak pisał w maju br. portal Kyiv Post, w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej (Global Foreign Direct Investment Country Attractiveness Index) za 2017 rok Ukraina uplasowała się na 61. miejscu wśród 109 krajów, pomiędzy Bostwaną a Marokiem. Trzy lata po Euromajdanie zagraniczne inwestycje bezpośrednie na Ukrainie stanowiły mniej niż połowę inwestycji z 2013 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina: Soros dołączy do Narodowej Rady Inwestycyjnej

Kresy.pl / Ukraińskie Nowiny / Kyiv Post
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz