Wstępne porozumienie władz Afganistanu z talibami

Władze Afganistanu osiągnęły pierwsze porozumienie z ruchem talibów w ramach negocjacji mających zakończyć konflikt trwający od wielu dekad.

Portal telewizji Al Jazeera poinformował w środę o „przełomie” w negocjacjach między władzami w Afganistanie, a ruchem talibów. Strony miały zgodzić się co do możliwości negocjowania najważniejszych spraw łącznie z zakończeniem działań zbrojnych przez islamistycznych rebeliantów. Nader Nadery – negocjator z ramienia rządu potwierdził, że ruszają rozmowy o rozejmie. Potwierdził to także rzecznik ruchu talibów.

Przedstawiciel USA do spraw rekoncyliacji w Afganistanie Zalmay Khalilzad zrelacjonował, że przedstawiciele rządu Afganistanu i talibów podpisali trzystronicowe porozumienie, które „określa zasady i procedury ich negocjacji w sprawie politycznej mapy drogowej i całościowego zawieszenia broni”.

Porozumienie zostało podpisane po miesiącach rozmów prowadzonych w stolicy Kataru Dosze. Do rozmów zachęcał władze Afganistanu Waszyngton. Amerykanie już rozpoczęli wycofywanie swoich sił zbrojnych z azjatyckiego państwa. Talibowie nie zgodzili się na przerwanie walk w okresie rozmów wstępnych i w Afganistanie dochodziło w tym okresie do krwawych zamachów terrorystycznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wysłanniczka ONZ do Afganistanu Deborah Lyons określiła środowe porozumienia jako „pozytywny rozwój” sytuacji w tym państwie. Także minister spraw zagranicznych sąsiedniego Pakistanu, z którego historycznie wywodzi się ruch talibów ocenił, że porozumienia to „kolejny istotny krok naprzód”.

Talibowie to skrajnie islamistyczny ruch, który przejął w Afganistanie władzę w 1996 r. Kontrolując Kabul talibowie nadal walczyli z innymi siłami polityczno-plemiennymi. Ich „emirat” został obalony w 2001 r. przez inwazję wojska USA, jednak talibowie utrzymali się w Afganistanie jako szeroki ruch partyzancki stosujący także metody terrorystyczne.

aljazeera.com/kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz