Sejm Republiki Litewskiej przyjął poprawki do litewskiego kodeksu pracy, według których duże centra handlowe miałyby być zamknięte w ostatnią niedzielę miesiąca i dni świąteczne. Autorzy projektu przyznają, że wzorują się na polskich rozwiązaniach.

Poprawki został przyjęte w pierwszym czytaniu w czwartek. Poparło go 76 posłów, jeden był przeciw, a 6 wstrzymało się od głosu. Jeżeli jesienią, podczas finalnego głosowania litewski parlament zaaprobuje propozycję, to ograniczenie handlu zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Przeczytaj także: Litewski parlament poparł projekt ustawy polskiej partii ws. ujawnienia nazwisk współpracowników KGB

– Proponujemy model, jaki został zastosowany u naszych sąsiadów, w Polsce, gdy w ostatnią niedzielę miesiąca oraz w dni świąteczne duże centra handlowe są zamknięte – mówił inicjator poprawek, Remigijus Żemaitaitis z partii Porządek i Sprawiedliwość. Jak napisano w uzasadnieniu proponowanej nowelizacji kodeksu pracy, każdy pracownik sektora handlowego ma prawo do spędzenia czasu z rodziną w dni świąteczne.

Przeczytaj: Biuro podróży organizuje wyjazdy na niedzielne zakupy do Grodna

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Dane instytutu badań opinii społecznej Spinter Tyrimai pokazują, że 70 proc. mieszkańców Litwy popiera zakaz pracy centrów handlowych w dni świąteczne. Z kolei według danych litewskiego zakładu ubezpieczeń społecznych Sodra, w RL w sektorze handlu zatrudnionych jest około 61 tys. osób. Jest to druga pod względem liczby pracowników grupa zawodowa w tym kraju, po kierowcach (około 68 tys.).

Jeszcze na początku roku litewscy handlowcy liczyli na to, że ograniczenie w Polsce handlu w niedzielę wpłynie na zmniejszenie liczby mieszkańców Litwy, którzy w weekendy jeżdżą na zakupy do Polski. Twierdzili, że może to wpłynąć dodatnio na litewską gospodarkę.

Wówczas Ramūnas Karbauskis, lider współrządzącej na Litwie partii Litewski Związek Rolników i Zielonych sceptycznie odnosił się do ograniczania godzin pracy sklepów. Twierdził, że centra handlowe powinny same decydować o tym, ile i jak pracują w niedziele i święta. Wcześniej Rimantas Sinkevičius z partii socjaldemokratycznej, szef komitetu ds. gospodarki Seimasu zapowiadał, ze podczas wiosennej sesji parlamentarnej rozpatrywana będzie kwestia godzin pracy centrów handlowych na Litwie.

PAP / l24.lt / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz