By przewozić marihuanę z Hiszpanii do Polski gang samodzielnie zmontował awionetkę z części wyprodukowanych na Ukrainie.

W lipcu bieżącego roku funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego przejęli pod Zieloną górą z rąk przestępców 73 kilogramy marihuany. Tak duża ilość narkotyku dotarła do granic Polski samolotem. Dwóch osobników zatrzymanych przy okazji okazało się być pilotami i w ten sposób polscy śledczy dowiedzieli się w jaki sposób przerzucano zakazaną substancję do naszego kraju.

“Trasa prowadziła przez Francję, Niemcy do Polski. Werner L. pozostający w relacjach rodzinnych z Krystianem T. organizował dla przemytników, działających w tej grupie, bazę noclegową na terenie Niemiec w Hamburgu, transport samochodem z lotniska, odbierał przewiezioną samolotem do Niemiec marihuanę, w ilości co najmniej 20 kilogramów, w celu jej dystrybucji na terenie Niemiec. Następnie przekazywał uzyskane środki pieniężne z jej sprzedaży do Polski dla członków zorganizowanej grupy przestępczej” – portal telewizji TVN 24 przytoczył schemat działania grupy przestępczej przedstawiony przez Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Obywatel Niemiec Werner L. znalazł się wśród już zatrzymanych podejrzanych.

Inny z zatrzymanych, Polak Krystian T., który kupił środki transportu służące przewozowi narkotyków. Wśród nich było nie tylko kilka samolotów, ale też i awionetki, która w częściach została zakupiona na Ukrainie, a następnie zmontowana w Polsce przez przestępców. Kosztowała 200 tys. euro. Krystian T. rekrutował też osoby do prowadzenia przemytu.

“W wyniku podziału ról i zadań w grupie, jeden z nich odnowił licencję pilota. Pozyskali również instruktora, którym okazał się pilot z wieloletnim doświadczeniem. To on wraz z innymi osobami zorganizował awionetkę, którą sprowadzono w częściach z Ukrainy, a następnie wdrażał członka tej grupy do pilotażu tym samolotem oraz zdradzał tajniki lotnisk usytuowanych na terenie Polski i Europy, umożliwiające niezauważone wylądowanie na ich płycie awionetką pełną marihuany”  -twierdzi prokuratura.

Krystian T., według materiałów zgromadzonych przeze prokuratora, przemycił do Polski łącznie 83 kilogramy marihuany. Werner L. podejrzany jest o pomoc w przemycie 20 kg narkotyku i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Dwóm podejrzanym grozi po 15 lat więzienia.

Czytaj także: Służby rozbiły grupę przestępczą, która naraziła Skarb Państwa na stratę około 1,5 mld zł.

tvn24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply