Były szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont objął w poniedziałek mandat europosła. Przebywający na uchodźstwie w Belgii polityk rozważa w związku z tym powrót do ojczyzny.

Jak podaje Guardian, w piątek władze Parlamentu Europejskiego ostatecznie uznały Puigdemonta, a także byłego ministra zdrowia Katalonii Toniego Comina, za pełnoprawnych europosłów. Wczoraj były przywódca Katalonii przybył wraz z Cominem do siedziby Europarlamentu, by po raz pierwszy wziąć udział w posiedzeniu tego unijnego zgromadzenia. Przed PE witało ich kilkuset zwolenników niepodległości Katalonii, którzy przynieśli ze sobą katalońskie flagi i plakaty z żądaniem uwolnienia z hiszpańskiego więzienia Oriola Junquerasa, byłego wiceprezydenta Katalonii.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W przeciwieństwie do Puigdemonta i Comina, władze PE nie uznały Junquerasa za europosła, ponieważ w poprzednim tygodniu Sąd Najwyższy Hiszpanii orzekł, iż nie przysługuje mu ten mandat jako osobie skazanej.

W rozmowie z agencją AP Puigdemont powiedział, że zastanawia się nad powrotem do ojczyzny. Były szef rządu Katalonii spodziewa się, że w ciągu kilku tygodni lub miesięcy władze PE orzekną, czy może odwiedzić Hiszpanię bez obawy o aresztowanie. W Hiszpanii Puigdemont chce szczególnie odwiedzić Oriola Junquerasa. „Hiszpania musi uznać mój immunitet” – mówił w rozmowie z AP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, 19 grudnia 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał Oriola Junquerasa za osobę wybraną na europosła, której przysługuje immunitet członka Parlamentu Europejskiego. TSUE uznał, że w związku z tym Junqueras powinien zostać uwolniony. Wyrok europejskiego trybunału pośrednio dotyczył także Puigdemonta i Comina, którzy również zostali wybrani do Europarlamentu, jednak nie uznawano ich za europosłów, ponieważ w obawie przed aresztowaniem nie pojawili się w Hiszpanii na zaprzysiężeniu. Dzień po wyroku TSUE korzystnym dla Junquerasa Puigdemont i Comin otrzymali tymczasowe akredytacje w Parlamencie Europejskim jako europosłowie. Wcześniej mieli zakaz wstępu do PE.

Madryt zarzuca Puigdemontowi próbę rebelii i sprzeniewierzenie środków publicznych, za co uważa wydanie 1,6 mln euro na referendum niepodległościowe w 2017 roku, które hiszpańskie władze uznały za nielegalne. Za to samo w październiku 2019 r. hiszpański Sąd Najwyższy skazał na 13 lat więzienia Oriola Junquerasa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Guardian / AP

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz