Przygotowując się do konferencji w Brukseli zastępca sekretarza stanu w rządzie Węgier do spraw rodziny Katalin Novák przedstawiła warunek rozwiązania problemów demograficznych Europy.

W czasie wtorkowej rozmowy z dziennikarzami Novák zauważyła, że młodzi ludzie chcą mieć dzieci ale potrzebna jest pomoc instytucji publicznych by decydowali się na taki krok. Jest to ważne w warunkach, jak podkreśliła, zbyt niskiego poziomu zastępowalności pokoleń i na Węgrzech, i w całej Europie. Jak stwierdziła jej rząd podejmuje już takie działania i wezwała do „mobilizacji zasobów wewnętrznych” także inne państwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W kontekście ogólnounijnej debaty w kwestiach demokratycznych Novák zaznaczyła stanowisko swojego państwa – „Zdecydowane stanowisko Węgier jest jednak takie, że imigracja nie jest rozwiązaniem”.

Przedstawicielka węgierskiego rządu wypowiedziała się dla środków masowego przekazu tuż przed konferencją poświęconą demografii i polityce społecznej jak odbyła się w gmachu Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Uczestniczyli w niej deputowani izby ale też przedstawiciele młodzieży z 15 państw członkowskich.

Rząd Węgier próbuje wspierać dzietność swoich obywateli poprzez system ulg podatkowych przyznawanych na każde dziecko w rodzinie. W przypadku posiadania trojga dzieci niemal niweluje to wysokość odprowadzonego podatku PIT. Węgierskie rodziny mogą też liczyć na specjalne zapomogi związane z takimi inwestycjami jak zakup mieszkania czy samochodu.

Władze Węgier, w tym sam premier Viktor Orbán, wielokrotnie zaznaczały, że budowa potencjału demograficznego państw europejskich nie powinna odbywać się poprzez masową imigrację.

humgarymatters.hu/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz