Hiszpańscy żołnierze stacjonujący na Łotwie otrzymają w 2023 roku prawie 185 mln euro na dozbrojenie, w tym amunicję dla czołgów Leopard i wozów Pizarro.

Jak podał w czwartek madrycki dziennik „La Razon”, powołując się na hiszpańskie ministerstwo obrony, rząd Hiszpanii zatwierdził na 2023 rok wydatek prawie 185 mln euro na uzbrojenie swoich żołnierzy, którzy stacjonują na Łotwie w ramach misji NATO.

Łącznie w przyszłym roku rząd premiera Pedro Sancheza przeznaczy na zakup broni i amunicji dla całego hiszpańskiego wojska ponad 433 mln euro.

Resort obrony podał, że hiszpańscy żołnierze stacjonujący na Łotwie w 2023 roku otrzymają transporty o wartości blisko 185 mln euro. Celem jest zwiększenie operacyjności wojsk i podniesienie umiejętności w zakresie realizacji rozmaitych działań.

Ponadto, Hiszpania planuje wysłać na Łotwę m.in. amunicję dla czołgów Leopard oraz bojowych wozów piechoty Pizarro.

Poza granicami Hiszpanii stacjonują 3 tys. jej żołnierzy. Na wschodniej flance NATO stacjonuje aktualnie łącznie ponad 800 hiszpańskich żołnierzy. Z tego, 650 rozlokowano na terytorium Łotwy. Wraz z rosyjską agresją na Ukrainę hiszpańska armia zwiększyła swój kontyngent w tym kraju o 200 żołnierzy. Ponadto, 15 hiszpańskich wojskowych stacjonuje na terytorium Rumunii.

Według opublikowanego w środę komunikatu resortu obrony, w tym roku hiszpańska armia wysłała na Ukrainę 40 transportów broni, amunicji oraz środków medycznych. Sprecyzowano też, że Ukraińcom wysłano m.in. amunicję artyleryjską dużego kalibru, amunicję dalekiego zasięgu, pociski przeciwczołgowe, umundurowanie i sprzęt zimowy, a także respiratory oraz sprzęt ratownictwa medycznego.

Przeczytaj: Hiszpania przekaże Ukrainie kolejne systemy Hawk

PAP / Radio Opole / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply