Hiszpańscy żołnierze i sprzęt wojskowy trafiły na Łotwę w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO.

Ministerstwo Obrony Łotwy poinformowało, że w niedzielę do portu w Rydze przybył transport hiszpańskiego sprzętu wojskowego, w tym czołgi Leopard i wozy bojowe piechoty Pizarro. Jeszcze w piątek przybyło do tego kraju ponad 300 hiszpańskich żołnierzy. Hiszpanie wejdą w skład tworzonej grupy batalionowej w ramach wschodniej flanki NATO.

Od wczoraj trwa przerzucanie sprzętu drogą lądową do bazy w Ādaži. Władze uprzedzają kierowców, że podczas transportu sprzętu może dojść do krótkotrwałych zatrzymań ruchu. Kierowców poproszono także o trzymanie się prawej strony jezdni, przepuszczanie kolumn wojskowych i nie wyprzedzanie ich.

Przypomnijmy, że decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO zapadła w lipcu ub. roku. na szczycie w Warszawie. W Polsce i w krajach bałtyckich powstają 4 grupy batalionowe, każda z nich ma tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W Polsce państwem ramowym są USA, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada, zaś w Estonii – Wielka Brytania.

Grupa batalionowa na Łotwie ma liczyć ponad 1000 żołnierzy. Oprócz Kanadyjczyków i Hiszpanów znajdą się w niej wojskowi z Albanii, Włoch, Słowenii i Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Gen. Hodges: 4 tys. żołnierzy USA trafi na wschodnią flankę NATO na początku 2017 roku

Kresy.pl / delfi.lv

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz