Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, że jego państwo wyśle na Ukrainę kolejny zestaw systemu obrony przeciwpowietrznej Patriot i nazwał swój kraj jednym z największych donatorów Ukrainy.

Scholz ogłosił decyzję na serwisie społecznościowym X. „Stoimy niezachwianie po stronie Ukrainy” – stwierdził Scholz, dodając, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował go w sobotę podczas rozmowy telefonicznej o „masowych rosyjskich atakach powietrznych na cywilną infrastrukturę energetyczną”, przytoczyła France24.

Ambasador Niemiec na Ukrainie Martin Jaeger napisał na X: „Inni partnerzy międzynarodowi muszą teraz szybko pójść w nasze ślady”. Korespondowało to z narracją Scholza, który ukazywał swoje państwo jako jednego z głównych donatorów pomocy dla Ukrainy i sugerował, by USA uzgodniły po kilkumiesięcznej zwłoce, kolejny duży pakiet pomocy dla Ukrainy. Utknął on w amerykańskim parlamencie z powodu sprzeciwu republikanów.

Zełenski przkazał na serwisie Telegram, że jest wdzięczny Scholzowi za decyzję o dostawie kolejnego, dodatkowego systemu Patriot i rakiet dla istniejących systemów obrony powietrznej. W dalszej części swojego wieczornego wystąpienia Zełenski wskazał, że trwają rozmowy na temat przekazania kolejnego systemu obrony powietrznej, chociaż niemieccy urzędnicy nie odnieśli się do tego w swoich uwagach.

„Współpracujemy także z Niemcami nad dodatkowym systemem IRIS-T, który jest również silnym systemem obrony powietrznej, oraz nad rakietami dla naszych istniejących systemów obrony powietrznej” – powiedział Zełenski.

 

Ambasador Niemiec Jaeger powiedział, że dostawa zwiększy liczbę niemieckich systemów Patriot na Ukrainie do trzech i uzupełni istniejące systemy obrony powietrznej IRIS-T i Gepard, które „również tu są i wykonują świetną robotę”.

Zełenski określił swoją rozmowę z Scholzem jako „ważną i produktywną” i powiedział: „Wzywam wszystkich pozostałych przywódców państw partnerskich, aby poszli za tym przykładem”. Rzecznik niemieckiego rządu powiedział, że obaj przywódcy omówili środki mające na celu dalsze wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. „Uzgodnili, że konieczne są dalsze wysiłki partnerów” – czytamy w oświadczeniu.

Niemiecki rząd podsumował, że przekazał jak do tej pory Ukrainie dwa systemy Patriot, 52 samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, jeden IRIS-T SLS i trzy systemy obrony powietrznej IRIS-T SLM. Planowane lub realizowane jest dostarczenie 15 kolejnych dział przeciwlotniczych Gepard, dziewięciu wyrzutni obrony powietrznej IRIS-T SLM i 11 IRIS-T SLS.

Kilka dni temu Zełenski krytykował jednak Niemcy za to, że nie chcą przekazać jego państwu rakiet manewrujących systemu Taurus.

france24.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply