MAEA dostarczy Ukrainie sprzęt do elektrowni jądrowych

Ukraina zwróciła się do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o „pełną listę urządzeń”, których potrzebuje do obsługi elektrowni jądrowych podczas wojny z Rosją, przekazał w sobotę dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

Lista obejmuje urządzenia do pomiaru promieniowania, materiały ochronne, pomoc komputerową, systemy zasilania i generatory diesla, napisał w oświadczeniu Rafael Grossi.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8199.32 PLN    (37.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Będziemy koordynować wdrażanie pomocy, jaką zapewni MAEA i jej państwa członkowskie, w tym dostarczając wymagany sprzęt bezpośrednio do ukraińskich obiektów jądrowych” – zapewnił.

Ukraina ma 15 czynnych reaktorów w czterech elektrowniach, z których siedem jest obecnie podłączonych do sieci, w tym dwa w zakładzie w Zaporożu, który jest obecnie kontrolowany przez Rosję.

Grossi powiedział, że MAEA nadal nie odbiera zdalnej transmisji danych z systemów monitorowania zainstalowanych w nieczynnej elektrowni w Czarnobylu.

W przyszłym tygodniu Rossi ma odwiedzić elektrownię w Czarnobylu, którą siły rosyjskie zajęły wkrótce po inwazji na Ukrainę, i opuściły 31 marca. Powiedział, że przekaże sprzęt do monitorowania promieniowania oraz środki ochrony osobistej.

CZYTAJ TAKŻE: Koreańczycy chcą zbudować w Polsce sześć reaktorów jądrowych

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz