Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował kanclerza Niemiec Olafa Scholza za odmowę dostarczenia Kijowowi niemieckich rakiet manewrujących Taurus i zasugerował, że niechęć ta wynika z jego chęci zatrzymania broni na potrzeby obrony Berlina przed zagrożeniem ze strony Rosji.

Jak przekazał w czwartek portal POLITICO, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował kanclerza Niemiec Olafa Scholza za odmowę dostarczenia Kijowowi niemieckich rakiet manewrujących Taurus i zasugerował, że niechęć ta wynika z jego chęci zatrzymania broni na potrzeby obrony Berlina przed zagrożeniem ze strony Rosji.

“O ile rozumiem, kanclerz uważa, że ponieważ jest przedstawicielem państwa niejądrowego, jest to jedyna broń, jaką Niemcy mają, jest najpotężniejsza” – mówił Zełenski. “Przesłał mi wiadomości, że nie może pozostawić swojego kraju bez tak potężnej broni” – dodał Zełenski o Scholzu.

Zełenski powiedział, że Scholz postrzega rakiety Taurus jako środek odstraszający przed atakiem nuklearnym, choć prezydent dodał, że nie widzi w tym logiki. „Żadne rakiety” – powiedział – „nie ochronią ani jednej osoby przed atakami nuklearnymi, jeśli wybuchnie wojna nuklearna, nie daj Boże”.

„Bardzo ważne jest, aby ludzie wiedzieli, że masz coś wyjątkowego, jakąś specjalną broń. A jeśli wybuchnie wojna, będzie to przydatne” – dodał.

Rząd Niemiec przedstawia jednak społeczeństwu zupełnie inną logikę niewysyłania broni. Scholz stanowczo odmawia wysłania rakiet Taurus na Ukrainę, twierdząc w publicznych oświadczeniach, że takie posunięcie mogłoby doprowadzić do eskalacji wojny, a nawet wciągnąć Niemcy w bezpośredni konflikt z Rosją.

W połowie marca niemieccy parlamentarzyści odrzucili nowy apel opozycji do rządu o wysłanie na Ukrainę rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Taurus. Główny centroprawicowy blok opozycji stara się utrzymać presję w tej sprawie i wykorzystać podziały w trójpartyjnej koalicji Scholza, nawet gdy niemiecki przywódca stara się zatuszować debatę. Izba niższa parlamentu, czyli Bundestag, odrzuciła wniosek opozycyjnego bloku związkowego większością 495 głosów do 190, przy pięciu wstrzymujących się.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron zasugerował, że Niemcy powinny wymienić rakiety Taurus na brytyjskie rakiety Storm Shadows, aby Ukraina mogła zostać wyposażona w broń dalekiego zasięgu. „Jesteśmy gotowi rozważyć wszystkie opcje, aby osiągnąć maksymalny wpływ na Ukrainę”.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply