Niemiecka prokuratura wstrzymała zwrot wartego co najmniej 14 mln euro obrazu Franza Marca pt. “Lisy” w ręce spadkobierców żydowskiego bankiera.

Jak podała agencja dpa, rzeczniczka miasta Düsseldorf poinformowała w piątek, że zwrot cennego obrazu Franza Marca w ręce spadkobierców byłego żydowskiego właściciela obrazu został wstrzymany z powodu skargi kryminalnej.

W kwietniu rada miejska Düsseldorfu zagłosowała za zwróceniem „Lisów” potomkom żydowskiego przedsiębiorcy Kurta Grawiego. Wydawało się, że wieloletni spór o to, czy ekspresjonistyczny obraz z 1913 roku został zrabowany, został zakończony.

Rzeczniczka miasta Düsseldorf poinformowała, że kilka dni po tej decyzji do miejskiej prokuratury wpłynęła skarga na próbę nadużycia zaufania. Zarzuty były skierowane przeciwko urzędnikom miejskim i radnym, którzy wyrazili zgodę na restytucję.

Restytucję wstrzymano, a prokuratura zwróciła się do władz miasta o przekazanie odpowiednich dokumentów.

Jak podaje dpa, wartość kubistycznych „Lisów” jest szacowana na co najmniej 14 milionów euro. Obraz znajduje się w jednym z miejskich muzeów, do którego został przekazany w 1962 roku.

Zwrot dzieła uznano za kontrowersyjny, ponieważ Kurt Grawi wystawił go na sprzedaż po emigracji do Chile, sprzedając go w Nowym Jorku w 1940 roku. W opinii komisji doradczej sprzedaż była jednak bezpośrednią konsekwencją uwięzienia Grawiego w obozie koncentracyjnym i jego późniejszej ucieczki z Niemiec.

Prawnik reprezentujący spadkobierców Grawiego, Markus Stoetzel, mówił o „politycznym manewrze pewnych grup sprzeciwiających się restytucji, które późna restytucja uwiera”. Stoetzel zauważył, że jego klientka ma teraz 91 lat i „chciałaby doczekać restytucji”.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ Izraela oburzony nowelizacją polskiego prawa dot. roszczeń żydowskich. “Żadne prawo nie zmieni historii”

Kresy.pl / dpa-international.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply