Zgoda Brandenburgii umożliwia budowę gazociągu EUGAL, którym gaz z Rosji dostarczany poprzez Nord Stream 2 popłynie do granicy niemiecko-czeskiej. Głównym inwestorem jest spółka należąca do Gazpromu i niemieckiej firmy należącej do koncernu BASF.

W piątek Krajowy Urząd Górnictwa, Geologii i Surowców Brandenburgii wyraził zgodę na budowę przebiegającego przez jej terytorium odcinka gazociągu EUGAL. Rosyjski gaz, który będzie dostarczany do Niemiec gazociągiem Nord Stream 2, popłynie nim do granicy niemiecko-czeskiej. Pierwsza nitka gazociągu EUGAL ma być gotowa do końca przyszłego roku, a druga – do końca 2020 roku.

EUGAL to skrót od Europaeische Gasanbindungsleitung, czyli „Europejski Gazociąg Przyłączeniowy”. Jego głównym inwestorem, posiadającym 50,5 proc. udziałów, jest spółka przesyłowa Gascade, będąca współwłasnością rosyjskiego Gazpromu, a także Wintershall, największej niemieckiej firmy naftowo-gazowniczej, wchodzącej w skład koncernu BASF.

Łączna trasa EUGAL, od miejsca wyjścia gazociągu Nord Stream na ląd w Lubminie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim do położonego przy granicy z Czechami Deutschneudorf w Saksonii liczy 480 kilometrów. Przez Brandenburgię ma przebiegać na długości 272 kilometrów.

Przeczytaj: Szwecja dała zgodę na budowę Nord Stream 2

EUGAL ma biec równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu OPAL, odchylając się od niego na wschód dopiero w pobliżu czeskiej granicy. OPAL, czyli Szlak Przyłączeniowy Rurociągu Bałtyckiego, jest w 80 proc. własnością wspólnego holdingu Gazpromu i Wintershall.

Brandenburski minister gospodarki Albrecht Gerber po wręczeniu stosownego dokumentu szefowi Gascade Christophowi von den Bussche mówił, że po ropie naftowej gaz ziemny jest drugim najważniejszym nośnikiem energii w zaopatrywaniu w energię Niemiec i Europy.

– Mimo rozwijania energii odnawialnych, nie da się w przewidywalnej przyszłości zrezygnować z niezawodnego zaopatrzenia w gaz ziemny – tak przy dostarczaniu energii grzewczej do budynków, jak i przy zapewnianiu ciepła technologicznego przemysłowi, a także przy niezawodnej i dającej się zaplanować produkcji prądu elektrycznego – powiedział Gerber. Dodał, że cieszy się z uzyskania zgody ws. EUGAL.

Pod koniec lipca br. w Niemczech rozpoczęto przygotowania do układania morskiego odcinka Nord Stream 2.

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply