Niemieccy biskupi niedawno zgodzili się na dopuszczeniu do Komunii świętej tych protestantów, których małżonek jest katolikiem.

W rozmowie z austriackim portalem katolickim Kath.net, kard. Brandmullet w bardzo słowach skrytykował decyzję niemieckich biskupów. „Trzeba najpierw zadać sobie kilka pytań: Jaką rolę odgrywa tu brak przynależności do Kościoła katolickiego? Czym w ogóle jest Kościół? Przedsiębiorstwem na rzecz ulepszania świata? Organizacją pozarządową pomagającą w życiu? W tych i podobnych wypadkach nasz problem należałoby rozwiązać na podstawie takich kryteriów jak użyteczność, wykonalność, szanse na sukces” – stwierdził kard. Brandmuller.

Hierarcha przypomniał, że „Kościół jest  rzeczywistością, której wymienione pojęcia są odlegle. Kościół jest dziełem Boga, jest widzialną, doświadczalną postacią, w jakiej Zmartwychwstały Chrystus kontynuuje na świecie swoje dzieło zbawcze”.

Katolickie nauczanie o Eucharystii wyraźnie podkreśla rzeczywistą obecnośc Chrystusa, stąd Komunia święta musi być przyjmowana godnie, zgodnie z nauczaniem św. Pawła, przypomniał kard. Brandmuller. Stąd pomysły na de facto interkomunię są nie do przyjęcia. „Chrześcijanin, który szczerze pragnie Komunii świętej i który wie, że nie ma Eucharystii bez Kościoła i nie ma Kościoła bez Eucharystii, prosi o przyjęcie do Kościoła. Wszystko inne byłoby wątpliwe i nieszczere. Kościół to nie jest sklep samoobsługowy, z którego wybiera się co się chce, inne rzeczy pozostawiając na półce. Tu obowiązuje zasada: wszystko albo nic” – podkreślił.

Zarzucił również niemieckim biskupom, że fałszuje znaczenie prawa kanonicznego. Na przykła, zignorowano przepisy mówiące o warunku niemożności przyjęcia przez niekatolika Eucharystii w swojej wspólnocie. „Podła sztuczka takiej argumentacji polega na tym, że zasady obowiązujące w egzystencjalnych sytuacjach ekstremalnych rozciąga się na zwykłą codzienność. Szczere wysiłki ekumeniczne gardzą takimi kruczkami” – ocenił hierarcha.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kardynał Marx aprobuje udzielanie błogosławieństw parom homoseksualnym?

Kresy.pl / Pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz