Niemieccy biskupi niedawno zgodzili się na dopuszczeniu do Komunii świętej tych protestantów, których małżonek jest katolikiem.

W rozmowie z austriackim portalem katolickim Kath.net, kard. Brandmullet w bardzo słowach skrytykował decyzję niemieckich biskupów. „Trzeba najpierw zadać sobie kilka pytań: Jaką rolę odgrywa tu brak przynależności do Kościoła katolickiego? Czym w ogóle jest Kościół? Przedsiębiorstwem na rzecz ulepszania świata? Organizacją pozarządową pomagającą w życiu? W tych i podobnych wypadkach nasz problem należałoby rozwiązać na podstawie takich kryteriów jak użyteczność, wykonalność, szanse na sukces” – stwierdził kard. Brandmuller.Hierarcha przypomniał, że „Kościół jest  rzeczywistością, której wymienione pojęcia są odlegle. Kościół jest dziełem Boga, jest widzialną, doświadczalną postacią, w jakiej Zmartwychwstały Chrystus kontynuuje na świecie swoje dzieło zbawcze”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Katolickie nauczanie o Eucharystii wyraźnie podkreśla rzeczywistą obecnośc Chrystusa, stąd Komunia święta musi być przyjmowana godnie, zgodnie z nauczaniem św. Pawła, przypomniał kard. Brandmuller. Stąd pomysły na de facto interkomunię są nie do przyjęcia. „Chrześcijanin, który szczerze pragnie Komunii świętej i który wie, że nie ma Eucharystii bez Kościoła i nie ma Kościoła bez Eucharystii, prosi o przyjęcie do Kościoła. Wszystko inne byłoby wątpliwe i nieszczere. Kościół to nie jest sklep samoobsługowy, z którego wybiera się co się chce, inne rzeczy pozostawiając na półce. Tu obowiązuje zasada: wszystko albo nic” – podkreślił.

Zarzucił również niemieckim biskupom, że fałszuje znaczenie prawa kanonicznego. Na przykła, zignorowano przepisy mówiące o warunku niemożności przyjęcia przez niekatolika Eucharystii w swojej wspólnocie. „Podła sztuczka takiej argumentacji polega na tym, że zasady obowiązujące w egzystencjalnych sytuacjach ekstremalnych rozciąga się na zwykłą codzienność. Szczere wysiłki ekumeniczne gardzą takimi kruczkami” – ocenił hierarcha.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kardynał Marx aprobuje udzielanie błogosławieństw parom homoseksualnym?

Kresy.pl / Pch24.pl

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz