Podczas spotkania szefów resortów obrony państw UE w Bułgarii, minister Mariusz Błaszczak ogłosił przystąpienie Polski do dwóch programów w ramach PESCO. Do kolejnych sześciu Polska ma przystąpić w ciągu najbliższych dni.

W sobotę 5 maja, szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w stolicy Bułgarii, Sofii, w obradach ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Przewodniczyła im Wysoka Przedstawiciel UE do spraw międzynarodowych Federika Mogherini.

– To było bardzo interesujące i owocne spotkanie. Rozmawialiśmy na temat PESCO, czyli programów finansowanych przez UE, które pozwalają na rozwój zdolności obronnych poszczególnych państw – mówił po zakończeniu nieformalnego spotkania ministrów obrony państw UE minister Błaszczak. – Polska przystąpiła do dwóch programów w ramach PESCO. Zadeklarowałem, że do kolejnych sześciu Polska przystąpi w ciągu najbliższych dni.

PESCO, czyli PErmanent Structured COoperation, to stała współpraca strukturalna w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE. W założeniu umożliwia  państwom unijnym ściślejszą współpracę w zakresie bezpieczeństwa i obrony, a także wspólny rozwój potencjału obronnego, inwestowanie w te same projekty lub zwiększenie udziału i gotowości operacyjnej sił zbrojnych.

Szef MON zaznaczył, że z dużą uwagę podchodzono do programu mobilności wojskowej. W tym kontekście zaprezentował koncepcję budowy Via Carpatia połączonej z Via Baltica, które ułatwiłyby przemieszczanie wojsk wzdłuż linii północ-południe.

– Przedstawiłem inicjatywę, która uzyskała poparcie podczas spotkania w Bukareszcie Grupy B9 – a więc inicjatywę dotyczącą budowy Via Carpatia połączonej z Via Baltica, tras które pozwoliłyby na przemieszczanie wojsk od północy – od Estonii, przez Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarie i Grecję.  Taka autostrada daje też szansę rozwoju gospodarczego naszego regionu – zaznaczył Błaszczak.

Na marginesie sesji odbyły się także bilateralne rozmowy ministra obrony m.in. z Florence Parly, minister ds. sił zbrojnych Francji, Ursulą von der Leyen, minister obrony Niemiec,  Jean-Pierre’em Lacroix, zastępcą Sekretarza Generalnego ds. utrzymania pokoju, Jüri Luikiem, ministrem obrony Estonii oraz Krasimirem Karakachanovem, ministrem obrony Bułgarii. Rozmowy z tym ostatnim dotyczyły m.in. kwestii związanych z modernizacją bułgarskich sił zbrojnych, gdzie otwierają się możliwości dla polskiego przemysłu.

W przyszłym tygodniu szef MON ma odbyć rozmowę telefoniczną z ministrami obrony Niemiec i Francji, m.in. na temat reformy struktur dowodzenia w ramach NATO.

– Chcemy być aktywni. Mamy wspólne propozycje i wspólnie utrzymujemy  dowództwo Korpusu w Szczecinie – powiedział Błaszczak. – W ramach zmian, reform systemu dowodzenia europejskiej części NATO, jako Polacy mamy własne propozycje.

Czytaj także: Polska weźmie udział we współpracy obronnej UE

mon.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply