Po Niemczech i Finlandii Szwecja zgodziła się na położenie gazociągu z rosyjskim gazem w swojej części Bałtyku.

Rząd Szwecji wydał zgodę na ułożenie w szwedzkiej strefie ekonomicznej na Bałtyku gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym w czwartek na konferencji prasowej minister przedsiębiorczości i innowacji Szwecji Mikael Damberg. – podała agencja TASS.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– Rząd Szwecji daje zgodę Nord Stream 2 na ułożenie gazociągu w strefie ekonomicznej Szwecji na Bałtyku. Szwecja nie ma możliwości powiedzieć projektowi „nie” – wyjaśniał minister. Według niego prawo międzynarodowe i międzynarodowe konwencje nie pozwalały rządowi na wydanie decyzji negatywnej.

– Chcę jednak podkreślić, że rząd ma negatywne podejście do tego projektu jako całości, w związku z tym, że istnieje ryzyko, iż jest on sprzeczny z celami unii energetycznej, a także z powodu skutków dla Ukrainy jako państwa tranzytowego dla rosyjskiego gazu, z powodu znacznych strat gospodarczych, które mogą z niego wyniknąć. – dodał Damberg.

Szwedzki minister jest zdania, że Unia Europejska powinna zmniejszyć swoje uzależnienie od gazu z Rosji.

Jak pisze TASS, postępowanie w sprawie pozwolenia dla Nord Stream 2 rozpoczęło się w Szwecji jesienią 2016 roku. Przeprowadzono kompleksową ocenę oddziaływania projektu na środowisko niezbędną dla uzyskania pozwolenia.

Przypomnijmy, że pod koniec marca br. spółka Nord Stream 2 otrzymała pozwolenie na budowę i eksploatację gazociągu na dnie Bałtyku w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec. W ten sposób zakończyło się pozyskiwanie w Niemczech zezwoleń na budowę gazociągu. Finlandia wydała swoją zgodę w kwietniu br. Proces uzyskiwania analogicznych pozwoleń trwa jeszcze w Danii i Rosji.

CZYTAJ TAKŻE: UOKiK wszczął postępowanie przeciw Nord Stream 2

Kresy.pl / TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz