Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął precedensowe postępowanie antymonopolowe przeciw podmiotom tworzącym konsorcjum Nord Stream 2.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął kilka dni temu postępowanie przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. – poinformował UOKiK w środę na swojej stronie internetowej. UOKiK zarzuca uczestnikom transakcji, że pomimo braku zgody Urzędu wspólnie realizują projekt, finansując przedsięwzięcie.

Jak napisano, sprawa budowy Nord Stream 2 była analizowana przez UOKiK w sierpniu 2016 roku. Wówczas prezes UOKiK uznał, że planowana koncentracja między Gazpromem oraz pięcioma spółkami międzynarodowymi mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Urząd uznał, że Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do jeszcze większego wzmocnienia jego pozycji. W rezultacie uczestnicy konsorcjum wycofali swój wniosek z UOKiK przed ostatecznym rozstrzygnięciem.

Dwa lata temu spółka, która miała zająć się budową gazociągu Nord Stream 2, nie otrzymała od nas zgody na tę transakcję. Niestety, jak wykazało postępowanie wyjaśniające, mimo naszego sprzeciwu, podmioty zdecydowały się na finansowanie tego projektu. Może to oznaczać złamanie prawa antymonopolowego i dlatego stawiamy zarzuty Gazpromowi oraz pięciu innym podmiotom – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Oprócz Gazpromu zarzut sfinalizowania transakcji bez zgody UOKiK postawiono firmom Engie ze Szwajcarii oraz czterem pochodzącym z Holandii: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall.

Jak informuje UOKiK, za naruszenie zakazu dokonania koncentracji bez uzyskania zgody prezesa urzędu grozi kara do 10 proc. obrotu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: „Cios dla Polski ws. Nord Stream 2”. Niekorzystna opinia prawników Rady UE

Kresy.pl / UOKiK
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz