Muzułmanie w Szwecji chcą wprowadzenia do konstytucji poprawki zakazującej szydzenia z religii. Jest to odpowiedź na akcję palenia Koranu w proteście przeciwko rozprzestrzenianiu się islamu i w obronie wolności słowa.

Nie chcemy, by w Szwecji można było legalnie palić święte księgi, takie jak Koran, Biblia i pisma żydowskie. Jednocześnie powinno być zabronione szydzenie z różnych religii – oświadczył imam Hussein Farah Warsame, cytowany przez dziennik „Dagens Nyheter”.

Palenie Koranu zostało potępione przez polityków różnych opcji, a także duchownych chrześcijańskich.

Palenie książek jest barbarzyńskie. Nie tylko tych, które wielu uważa za święte – napisali w oświadczeniu zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Szwecji, wyrażając swą solidarność z muzułmanami. Stwierdzili, że takie działania wzmagają polaryzację między ludźmi i niweczą wysiłki na rzecz integracji.

Jak informowaliśmy, pod koniec sierpnia w szwedzkim Malmo doszło do zamieszek związanych z wcześniejszym spaleniem Koranu w tym mieście.

Gazeta Daily Aftonbladet powiązała zamieszki z faktem, że do miasta miał przybyć Rasmus Paludan, lider duńskiej prawicowej partii politycznej Stram Kurs, nie otrzymał on jednak pozwolenia na spotkanie w Malmo i został zatrzymany na szwedzkiej granicy.

Rasmus Paludan, który kieruje duńską partią sprzeciwiającą się imigracji, miał udać się do Malmo, aby przemawiać na wydarzeniu, które odbyło się tego samego dnia co cotygodniowe modlitwy na muzułmański szabat.

Koran spalono również 10 września na przedmieściu Sztokholmu – Rinkeby. Policja cofnęła ugrupowaniu Paludana pozwolenie na organizowanie publicznych wydarzeń. W miniony piątek – według dziennika „Aftonbladet” – trzech antyislamskich aktywistów w Malmö kopało egzemplarz Koranu w miejscu publicznym.

Liczba muzułmanów w Szwecji stale wzrasta z powodu masowej imigracji rozpoczętej w latach 60. XX wieku oraz wysokiej dzietności muzułmańskich kobiet. Według ośrodka badawczego Pew w 2017 roku stanowili oni 8,1% mieszkańców kraju.

Do identycznych antyislamskich incydentów doszło pod koniec sierpnia w Oslo, gdzie również zniszczeniu uległ egzemplarz Koranu.

CZYTAJ TAKŻE: Gangi imigrantów terroryzują Szwecję

Kresy.pl / dn.se

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply