Muzułmanie w Szwecji chcą wprowadzenia do konstytucji poprawki zakazującej szydzenia z religii. Jest to odpowiedź na akcję palenia Koranu w proteście przeciwko rozprzestrzenianiu się islamu i w obronie wolności słowa.

Nie chcemy, by w Szwecji można było legalnie palić święte księgi, takie jak Koran, Biblia i pisma żydowskie. Jednocześnie powinno być zabronione szydzenie z różnych religii – oświadczył imam Hussein Farah Warsame, cytowany przez dziennik „Dagens Nyheter”.

Palenie Koranu zostało potępione przez polityków różnych opcji, a także duchownych chrześcijańskich.

Palenie książek jest barbarzyńskie. Nie tylko tych, które wielu uważa za święte – napisali w oświadczeniu zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Szwecji, wyrażając swą solidarność z muzułmanami. Stwierdzili, że takie działania wzmagają polaryzację między ludźmi i niweczą wysiłki na rzecz integracji.

Jak informowaliśmy, pod koniec sierpnia w szwedzkim Malmo doszło do zamieszek związanych z wcześniejszym spaleniem Koranu w tym mieście.

Gazeta Daily Aftonbladet powiązała zamieszki z faktem, że do miasta miał przybyć Rasmus Paludan, lider duńskiej prawicowej partii politycznej Stram Kurs, nie otrzymał on jednak pozwolenia na spotkanie w Malmo i został zatrzymany na szwedzkiej granicy.

Rasmus Paludan, który kieruje duńską partią sprzeciwiającą się imigracji, miał udać się do Malmo, aby przemawiać na wydarzeniu, które odbyło się tego samego dnia co cotygodniowe modlitwy na muzułmański szabat.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Koran spalono również 10 września na przedmieściu Sztokholmu – Rinkeby. Policja cofnęła ugrupowaniu Paludana pozwolenie na organizowanie publicznych wydarzeń. W miniony piątek – według dziennika „Aftonbladet” – trzech antyislamskich aktywistów w Malmö kopało egzemplarz Koranu w miejscu publicznym.

Liczba muzułmanów w Szwecji stale wzrasta z powodu masowej imigracji rozpoczętej w latach 60. XX wieku oraz wysokiej dzietności muzułmańskich kobiet. Według ośrodka badawczego Pew w 2017 roku stanowili oni 8,1% mieszkańców kraju.

Do identycznych antyislamskich incydentów doszło pod koniec sierpnia w Oslo, gdzie również zniszczeniu uległ egzemplarz Koranu.

CZYTAJ TAKŻE: Gangi imigrantów terroryzują Szwecję

Kresy.pl / dn.se
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz