Angela Merkel blokowała dostawy broni na Ukrainę – podał niemiecki dziennik Bild w niedzielę. Medium powołuje się na źródła, które potwierdzają słowa ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa w wywiadzie dla Financial Timesa. Doniesienia wskazują, że Berlin stanął na drodze do realizacji zakupów dla ukraińskiej armii. Bild pisze, że w sierpniu br. “ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski praktycznie błagał kanclerz Merkel podczas jej wizyty w Kijowie o zniesienie blokady na zakup broni z USA, Litwy i innych państw NATO”.

Czy Niemcy są winne temu, że Ukraina jest tak słabo przygotowana do agresji (prezydenta Rosji Władimira) Putina? – pisze dziennik Bild. “Oficjalnie rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze stał po stronie Ukrainy. Kanclerz i jej ministrowie spraw zagranicznych (…) wielokrotnie podkreślali, że suwerenność i integralność terytorialna kraju są dla Niemiec decydujące” – podaje medium. Jednak zaledwie kilka tygodni po zakończeniu ery Merkel rzekoma niemiecko-ukraińska struktura solidarności zaczyna pękać – zwraca uwagę Bild. Niemcy od maja 2021 roku wykorzystują mechanizm w ramach NATO, który uniemożliwia innym członkom sojuszu sprzedaż Ukrainie broni – pisze Bild. Medium twierdzi, że uzbrojenie zablokowane przez niemieckie weto i inne opóźniające taktyki to 90 karabinów Barrett M82 z USA oraz 20 karabinów do zwalczania dronów EDM4S-UA z Litwy. “Ukraina już na początku 2021 roku zapłaciła za oba systemy uzbrojenia za pośrednictwem natowskiej Agencji Wsparcia i Zaopatrzenia (NSPA) i oczekiwała na ich dostawę” – podaje dziennik. Sprzedaży mieli sprzeciwić się w maju niemiecki i holenderski przedstawiciel w Radzie NSPA.

Medium powołuje się na źródło sugerujące, że Holandia stanęła po stronie Niemiec przeciwko reszcie NATO, “na rozkaz Berlina”. Rząd Niemiec Merkel miał chcieć uniknąć wrażenia, że jako jedyny jest przeciwny sprzedaży. Z powodu przeszkód biurokratycznych opóźniona została także sprzedaż systemów do zwalczania dronów.

Zobacz także: Niemcy zablokują Nord Stream 2 w razie rosyjskiej eskalacji? MSZ Niemiec odpowiada

Bild pisze, że w sierpniu br. “ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski praktycznie błagał kanclerz Merkel podczas jej wizyty w Kijowie o zniesienie blokady na zakup broni z USA, Litwy i innych państw NATO”. “Nie ma mowy” – tak miała według źródła odpowiedzieć niemiecka kanclerz. Pod koniec kadencji Merkel zrezygnowała częściowo z oporu w obliczu koncentracji wojsk rosyjskich na granicy ukraińskiej.

“Dalsze odmawianie broni defensywnej w warunkach tak ostrego zagrożenia z pseudopacyfistycznych powodów byłoby fatalnym historycznym błędem Niemiec i zdradą narodu ukraińskiego” – powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie z dziennikiem Bild.

W niedzielę w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, które pokazują, że Rosjanie gromadzą żołnierzy oraz ciężki sprzęt w miastach w pobliżu granicy z Ukrainą.

Amerykańskie media poinformowały w sobotę, że USA wstrzymują pomoc wojskową dla Ukrainy. W ubiegłym tygodniu miał zostać zatwierdzony pakiet pomocy o wartości 200 milionów dolarów. Administracja Joe Bidena wstrzymuje jednak decyzję. Doniesienia medialne wskazują, że pakiet czeka od czterech tygodni na podpis prezydenta USA. To celowy krok, mający na celu zmniejszenie napięcia w regionie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę Joe Biden oświadczył, że w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę USA zamierzają wysłać swoje wojska do państw NATO, ale nie na samą Ukrainę.

Zobacz także: Światowi przywódcy reagują na koncentrację rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą

W piątek w przedstawiciele ukraińskiej straży granicznej i ambasady USA w Kijowie podpisali tzw. plan wspólnych działań. Dotyczy on m.in. krótko- i długoterminowej współpracy wydziału ds. międzynarodowych w obszarze walki z narkotykami amerykańskiej ambasady z Państwową Służbą Ochrony Granicy Ukrainy.

W czwartkowej rozmowie z prezydentem Ukrainy, Joe Biden miał mu przekazać, że Rosja zapewniła USA i cały świat, że nie zamierza ona kontynuować eskalacji względem terytorium Ukrainy. Wołodymyr Zełenski potwierdził też, że USA dążą do powołania nowej platformy negocjacyjnej z Rosją i Ukraina musi starać się, by nie stracić formatu normandzkiego, na którym zależy Francji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Rozmowa Biden-Putin: Rosja chce gwarancji, wykluczających rozszerzenie NATO na wschód

W październiku Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę kolejne przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin w ramach corocznej pomocy wojskowej mającej pomóc temu krajowi w powstrzymaniu ewentualnej rosyjskiej agresji.

Informowaliśmy, że brytyjski ośrodek analityczny Jane’s od końca października zaobserwował znaczny wzrost rosyjskiej aktywności wojskowej na przygranicznym obszarze operacyjnym, zdefiniowanym jako przebywanie w promieniu 250 km od ukraińskiej granicy.

bild.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply