Niemcy będą naciskać na opóźnienie akcesji Ukrainy do NATO, obawiając się, że może to doprowadzić Sojusz do wojny z Rosją – podał w sobotę brytyjski dziennik Daily Telegraph.

Brytyjski dziennik Daily Telegraph podał, powołując się źródło w NATO, że Niemcy wykorzystają przyszłotygodniowy szczyt Sojuszu w Wilnie, by nakłonić inne kraje do skupienia się na zapewnieniach udzielenia bezpieczeństwa Ukrainie, lecz nie na propozycjach członkostwa oferowanych temu państwu.

“Berlin jest niechętny perspektywie zaoferowania Ukrainie natychmiastowego członkostwa w NATO. Chce procesu i czasu na opracowanie gwarancji, aby faktycznie to członkostwo zablokować” – pisze medium. “Niemcy nie chcą, by Władimir Putin potencjalnie testował artykuł 5.” – czytamy.

Jak zauważa dziennik, obawy Niemiec zdaje się powtarzać prezydent USA Joe Biden, który oświadczył, że chce uniknąć sytuacji, w której “wszyscy jesteśmy na wojnie z Rosją”.

Zdaniem Bidena, Ukraina “nie jest gotowa” na członkostwo w NATO i “to trochę potrwa”.

“Nie dążymy do rozpoczęcia trzeciej wojny światowej. Ukraina nie dołączy do NATO po tym szczycie” – oświadczył z kolei doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Gazeta podkreśla, że politycy z Niemiec i Stanów Zjednoczonych prywatnie ostrzegali, iż przyjęcie Ukrainy do NATO może doprowadzić do przekształcenia obecnego konfliktu w otwartą wojnę między NATO i Rosją.

Przeczytaj: Le Monde: Francja zmienia zdanie ws. członkostwa Ukrainy w NATO

W rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim amerykański przywódca miał zaproponować Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa podobne do tych, które USA zapewniają Izraelowi. Ukraiński prezydent podtrzymuje jednak zdanie, że sama obietnica członkostwa jest niewystarczająca.

Brytyjski dziennik pisze, że dyplomaci i urzędnicy określili najbardziej prawdopodobną ofertę dla Kijowa jako “Bukareszt plus”. Chodzi o wcześniejszą obietnicę przyjęcia Ukrainy, ale nie bezpośrednią gwarancję, że to nastąpi. Oferta miałaby być uzupełniona gwarancjami bezpieczeństwa.

Zobacz także: USA i państwa Europy Zachodniej zaproponują Ukrainie gwarancje, ale nie członkostwo w NATO

telegraph.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply