Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Ukraina nie jest jeszcze gotowa na członkostwo w NATO. Jak podkreślił, wojna na Ukrainie musi się zakończyć, zanim Sojusz będzie mógł rozważyć przyjęcie tego państwa.

Amerykański prezydent udzielił wywiadu CNN. W opublikowanym w niedzielę materiale podkreślił, że choć dyskusja o szybkim członkostwie Ukrainy w NATO jest przedwczesna, to Stany Zjednoczone i ich sojusznicy w NATO będą zapewniać Ukrainie wsparcie, by spróbować zakończyć wojnę z Rosją.

“Nie sądzę, by była jednomyślność w NATO co do tego, czy wziąć Ukrainę do rodziny NATO w tym momencie, w środku wojny. Na przykład, jeśli byś to zrobił, wtedy – nie rzucam słów na wiatr – jesteśmy zdeterminowani, by zobowiązać się [do obrony] każdego centymetra terytorium, które jest terytorium NATO. To zobowiązanie, które powzięliśmy niezależnie od wszystkiego. I jeśli trwa wojna, to jesteśmy wszyscy na wojnie. Jesteśmy na wojnie z Rosją, jeśli to się stanie”  – powiedział prezydent USA.

Zadeklarował, że Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie wsparcie i broń, tak jak Izraelowi.

Przeczytaj: Biden nie widzi możliwości ułatwienia Ukrainie drogi do NATO

“Myślę, że musimy wytyczyć racjonalną ścieżkę, aby Ukraina mogła zakwalifikować się do wejścia do NATO” – powiedział. Jak dodał, “jest zbyt wcześnie, by zwołać głosowanie, bo są też do spełnienia inne kwalifikacje, w tym demokratyzacja i niektóre inne kwestie”.

Zobacz także: Media: Niemcy będą naciskać na opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply