Merkel idzie po zwycięstwo

Sondaże wskazują, że nikt raczej nie zagrozi pozycji koalicji Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU-CSU). Czarnym koniem mogą się jednak okazać eurosceptycy.

CDU-CSU od miesięcy utrzymują wyraźną przewagę w sondażach nad głównym konkurentem, to jest Socjaldemokratyczną Partią Niemiec (SPD). Tej ostatniej nie pomogła zmiana lidera specjalnie na potrzebę wyborów. Wysunięcie niegdysiejszego kontrowersyjnego przewodniczącego Martina Schulza nie okazało się atutem w oczach wyborców. Ostatnie sondaże dają koalicji pod wodzą Angeli Merkel od 35% do nawet 39% poparcia. Różnica może zaważyć na pozycji negocjacyjnej Angeli Merkel w budowaniu nowej koalicji rządowej. Wszystko bowiem zapowiada na to, że do Bundestagu wejdą reprezentanci aż sześciu partii.Czarnym koniem i trzecią siłą może zostać antyimigrancka i eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD). Mimo niedawnych problemów z przywództwem – Frauke Petry, która objęła współprzewodnictwo partii w 2015 roku, a już w roku bieżącym weszła w spór z jedną z frakcji w partii, gdzie trwa konkurencja między liberałami a narodowymi konserwatystami. Wewnętrzne tarcia nie zaszkodziły jednak AfD, która była bardzo widoczna w kampanii wyborczej. Jej działacze wielokrotnie gromadzili się na wiecach wyborczych Merkel by głośno wyrazić co o niej myślą. Główną osią krytyki była polityka otwartych granic dla fali nielegalnych imigrantów. Biorąc pod uwagę jak bardzo AfD wykracza poza ramy niemieckiego poprawności politycznej, można spodziewać, że jej wynik wyborczy będzie wyższy niż w sondażach, w których część zwolenników mogła nie przyznawać się do popierania partii, określanej przez niemieckie media jako „skrajna”. Według najnowszych sondaży AfD może liczyć na 9-11% poparcia, co oznacza, że może stać się polityczną trzecią siłą Niemiec.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Temat przymknięcia granicy był jednak podnoszony także przez Wolną Partię Demokratyczną (FDP). Liberałowie mają sporą szansę na powrót do Bundestagu po czterech latach nieobecności. W sondażach zyskują do 10%. FDP było niegdyś naturalnym partnerem koalicyjnym CDU-CSU, do czasu, aż Merkel zmuszona była budować „wielką koalicję” z SPD, która prowadziła zresztą do daleko idącego upodobnienia się dwóch czołowych partii.

Sondaże pokazują brak postępów radykalnej Lewicy, współtworzonej przez postkomunistów z Partii Demokratycznego Socjalizmu (PDS). Może ona liczyć na 8,5% głosów, czyli wynik podobny jak w poprzednich wyborach. Do parlamentu mogą się dostać także Zieloni, którym sondaże pokazywały na poziomie 8%.

Głosowanie będzie trwać do godziny 18. O miejsce w parlamencie walczy 4828 kandydatów i 42 partie.

dorzeczy.pl/kresy.pl

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz