Portal Junge Freiheit poinformował we wtorek, że według sondażu przeprowadzonego przez Instytut Wyborczy INSA, 44 procent niemieckich obywateli wypowiedziało się przeciwko przyjmowaniu imigrantów. Za przyjęciem przez Niemcy określonej kwoty migrantów z pogranicza grecko-tureckiego optuje według badań 32 procent.

Jak informuje portal, 15 procent nie ma zdania w tej sprawie, a 9 proc. nie odpowiedziało na postawione pytanie.

Zobacz także: Uchodźcy w Niemczech często angażują się w grupy przestępcze

Sprzeciw wobec przyjmowania imigrantów jest bardziej widoczny na wschodzie Niemiec niż w zachodnich częściach kraju. W przypadku starych krajów związkowych 34 procent opowiedziało się za przyjęciem imigrantów (42 procent przeciw). W nowych krajach związkowych 26 procent opowiedziało się za przyjęciem, zaś 53 procent przeciw.

Badania sprawdzały także stosunek do przyjmowania uchodźców w poszczególnych grupach wyznaniowych. Wśród wyznań chrześcijańskich największa aprobata dla przyjmowania imigrantów widoczna jest wśród wyznawców tzw. wolnych kościołów – 40 proc. za, 40 proc. przeciw. W przypadku Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego 36 proc. respondentów popiera przyjmowanie migrantów, przeciw jest zaś 44 procent. W przypadku Kościoła Katolickiego w Niemczech, 34 procent badanych było za przyjęciem, przeciw zaś 53 procent. Ankietowani nie deklarujący przynależności do żadnego wyznania byli w 30 procentach za przyjmowaniem imigrantów, w 53 proc. przeciw.

Zobacz także: Niemcy: imigrantów napływa mniej ale ciągle wielu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informuje portal, badania pokazują także duże różnice w podejściu do tych kwestii na tle sympatii politycznych. Największymi zwolennikami przyjmowania imigrantów są osoby głosujące na Zielonych – 63 proc. za, 22 proc. przeciw. W następnej kolejności plasują się zwolennicy SPD (48 do 32 procent) oraz Lewicy (46 do 33 procent).

Na przeciwnym biegunie znajdują się zwolennicy AfD (10 proc za, 87 proc. przeciw) oraz FDP (25 procent za, 60 procent przeciw).

Wśród centrowych wyborców CDU/CSU 31 procent jest za, a 46 procent przeciw.

Warto zaznaczyć, że według danych z zeszłego roku, w Niemczech przebywało 11 mln cudzoziemców.

jungefreiheit.de / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply