Holenderskie władze ujawniły, że wydaliły czterech Rosjan z paszportami dyplomatycznymi, którzy próbowali włamać się do sieci komputerowej haskiej siedziby Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). Do wydalenia doszło w kwietniu tego roku, lecz ministerstwo obrony Holandii poinformowało o tym dopiero dzisiaj.

Według holenderskich władz czterej Rosjanie z paszportami dyplomatycznymi wylecieli z Moskwy do Amsterdamu 13. kwietnia br. Na miejscu wynajęli samochód i zaparkowali go na parkingu hotelu Marriot w Hadze, w pobliżu siedziby OPCW. W bagażniku samochodu umieścili aparaturę potrzebną do włamania do wewnętrznej sieci WiFi organizacji.

Jak podało holenderskie ministerstwo obrony, próba włamania do sieci OPCW została odkryta we wczesnej fazie i uniemożliwiona a rosyjskich dyplomatów wydalono. Do holenderskiego MSZ wezwano także rosyjskiego ambasadora.

Holandia jako państwo, na terenie którego znajduje się siedziba OPCW, jest odpowiedzialna za jej bezpieczne funkcjonowanie. Operacja zapobieżenia cyberatakowi czwórki Rosjan została przeprowadzona przez holenderski wywiad wojskowy MIVD przy współpracy z miejscowym wywiadem cywilnym AIVD oraz służbami brytyjskimi. Według holenderskich władz wydaleni dyplomaci byli agentami GRU.

Podczas konferencji prasowej minister obrony Holandii Ank Bijleveld określiła próbę cyberataku na sieć OPCW jako „niedopuszczalną”. Według holenderskiego komunikatu postanowiono ujawnić opinii publicznej szczegóły tego wydarzenia wraz z danymi wydalonych osób, by „utrudnić im działalność międzynarodową”. Jak podaje ukraiński portal Hromadske wydaleni dyplomaci posługiwali się paszportami wystawionymi na nazwiska Aleksiej Moroniec, Jewgienij Sieriebriakow, Oleg Sotnikow i Aleksiej Minin. Holendrzy twierdzą, że jeden z tych ludzi był również zaangażowany w zdobywanie informacji o śledztwie w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Donbasem w 2014 roku.

W czasie, gdy doszło do próby włamania do sieci OPCW organizacja ta prowadziła dochodzenie w sprawie użycia środka paraliżująco-drgawkowego w Salisbury a także domniemanych ataków chemicznych w Syrii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Dyplomatyczna odpowiedź Węgier – ukraiński konsul wydalony

Kresy.pl / defensie.nl / Hromadske
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz