Przedstawiciele holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) domagają się od resortu spraw zagranicznych przygotowania ewentualnej ewakuacji obywateli Holandii z Ukrainy. „Zagrożenie militarne ze strony Rosji wobec Ukrainy staje się coraz poważniejsze” – oświadczył poseł VVD Ruben Brekelmans.

Przedstawiciele frakcji VVD w izbie niższej holenderskiego parlamentu skierowali oficjalne zapytanie w tej sprawie do ministra spraw zagranicznych Wopke Hoekstry. Domagają się od chadeckiego szefa MSZ informacji dotyczących zagrożenia dla obywateli Niderlandów, którzy przebywają na terenie Ukrainy. „Zagrożenie militarne ze strony Rosji wobec Ukrainy staje się coraz poważniejsze” – zwrócił uwagę holenderski poseł VVD Ruben Brekelmans, cytowany w niedzielę przez portal NOS.nl.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8487.32 PLN    (38.57%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Poseł Brekelmans skomentował także na Twitterze wytyczne MSZ Holandii w kwestii podróży na Ukrainę. „W holenderskich poradach turystycznych nie wystarczy komentarz, że 'rosyjskie wojska stacjonują na granicy z Ukrainą’! Dla Holendrów powinno być jasne, jak poważne jest militarne zagrożenie ze strony Rosji!” – napisał. 

Zobacz także: Kijów: separatyści ściągają ciężki sprzęt, w tym czołgi

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock ogłosiła w poniedziałek, że ma nadzieję, że narastające napięcia z Rosją na granicy Ukrainy zostaną rozwiązane przez dyplomację, ale ostrzegła, że Moskwa ucierpi, jeśli zaatakuje.

Podawaliśmy, że w piątek rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki, powiedziała na konferencji prasowej, że według ustaleń wywiadu USA, Rosja przygotowuje prowokacje na wschodzie Ukrainy, żeby zyskać pretekst do inwazji i i już wysłała agentów, mających przeprowadzić pod fałszywą flagą akcje dywersyjne przeciwko separatystom w Donbasie. „Obawiamy się, że rosyjski rząd przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, która może skutkować łamaniem praw człowieka na szeroką skalę i zbrodniami wojennymi, jeśli dyplomacja nie osiągnie swoich celów” – powiedziała Psaki.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: CIT: Rosja przemieszcza systemy Iskander na zachód

Wcześniej pisaliśmy, że ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja chce przeprowadzić prowokację przeciw swoim żołnierzom stacjonującym w Naddniestrzu i oskarżyć o to Ukrainę. Ma o tym świadczyć ostrzeżenie, jakie przekazano na służbowej naradzie w 3. brygadzie zmotoryzowanej rosyjskiej armii, do którego treści dotarł ukraiński wywiad. Dotyczy ono „spodziewanych prowokacji ze strony Ukrainy w rejonie miejscowości Kiełbaśna”. W tej wsi, leżącej przy granicy z Ukrainą znajduje się jeden z największych składów amunicji w Europie. Pilnuje go grupa zadaniowa rosyjskich wojsk.

Zobacz także: Andrzej Duda spotka się w tym tygodniu z prezydentem Ukrainy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w czwartek Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, powiedział, powołując się na dane wywiadu, że Rosja szykuje grunt pod opcję sfabrykowania pretekstu do inwazji na Ukrainę. Miałoby się to odbyć m.in. poprzez działania sabotażowe i operacje w domenie informacyjnej, celem oskarżenia Ukrainy i przygotowywanie rychłego ataku na wschodzie, w Donbasie, przeciwko separatystom wspieranym przez siły rosyjskie.

Zobacz także: Finlandia: nie rozmawiamy o członkostwie w NATO

nos.nl / netherlandsnewslive.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz