Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że Rosja chce przeprowadzić prowokację przeciw swoim żołnierzom stacjonującym w Naddniestrzu i oskarżyć o to Ukrainę.

Zarząd Główny wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował w piątek na swoim profilu w mediach społecznościowych, że ukraiński wywiad posiadł informacje mające świadczyć o prowokacji szykowanej przez rosyjskie służby w Naddniestrzu.

Nieokreślona bliżej prowokacja ze strony Ukrainy ma być wymierzona w rosyjskie oddziały w rejonie miejscowości Kiełbaśna w Naddniestrzu. Ma o tym świadczyć ostrzeżenie, jakie przekazano na służbowej naradzie w 3. brygadzie zmotoryzowanej rosyjskiej armii, do którego treści dotarł ukraiński wywiad.

“Według informacji wywiadu wojskowego Ukrainy 13 stycznia w 3 brygadzie zmotoryzowanej sił zbrojnych rejonu naddniestrzańskiego Republiki Mołdawii przekazano, że spodziewane są prowokacje ze strony Ukrainy w rejonie miejscowości Kiełbaśna” – napisano w komunikacie ukraińskiego wywiadu wojskowego.

W komunikacie dodano, że pomimo ostrzeżenia w brygadzie nie wprowadzono podwyższonej gotowości bojowej, ale przekazano, by skład osobowy był gotów do wykonywania zadań “za pierwszym rozkazem”. Wedle tych doniesień w rosyjskiej jednostce urlopów i przepustek nie cofnięto, ale dowódcom polecono poinformować swoich podkomendnych o konieczności przybycia do jednostki na określony sygnał.

We wsi Kiełbaśna leżącej przy granicy z Ukrainą znajduje się jeden z największych składów amunicji w Europie. Pilnuje go grupa zadaniowa rosyjskich wojsk.

To nie jedyne doniesienie o domniemanych planach rosyjskiej prowokacji, które pojawiło się w piątek. Również dzisiaj amerykańska telewizja CNN powołując się na przedstawiciela Białego Domu podała, że Rosja wysłała agentów na wschodnią Ukrainę, szkolonych w walce miejskiej i działaniach sabotażowych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych, którzy mają zorganizować prowokację przed inwazją planowaną na okres do połowy lutego.

Przypomnijmy, że w czwartek Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa, powiedział, powołując się na dane wywiadu, że Rosja szykuje grunt pod opcję sfabrykowania pretekstu do inwazji na Ukrainę. Miałoby się to odbyć m.in. poprzez działania sabotażowe i operacje w domenie informacyjnej, celem oskarżenia Ukrainy i przygotowywanie rychłego ataku na wschodzie, w Donbasie, przeciwko separatystom wspieranym przez siły rosyjskie.

Kresy.pl / rmf24.pl / kommersant.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply