Dane na temat osób zmarłych w Wielkiej Brytanii chorujących na COVID-19 sugerują, że szczepionki mają wpływ na przebieg choroby.

W okresie od 2 stycznia do 2 lipca bieżącego roku w samej Anglii zmarło 51281 na COVID-19. W okresie tym trwały już masowe szczepienia mieszkańców regionu przeciwko tej chorobie. W lipcu wyszczepiona została już znaczna część populacji. Tymczasem wśród ofiar koronawirusa z sześciu miesięcy tylko 1,25 proc. stanowiły osoby w pełni zaszczepione, podał we wtorek portal Interia.

Nawet wśród tej grupy liczącej 640 osób, 384 stanowiły te, które zmarły przed upłynięciem 14 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionki. Właśnie taki okres jest wymagany dla nabycia pełni poszczepiennej odporności.

W dodatku według brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, na którego dane powołuje się Interia, 76,6 proc. osób, które zmarły mimo przyjęcia dwóch dawek szczepionek, miało inne schorzenia zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Proporcja takich osób wśród zaszczepionych zmarłych z powodu COVID-19 była nieco wyższa niż wśród pozostałych zmarłych: 76,6 proc. do 74 proc.

Wśród zaszczepionych wyższy był również średni wiek zmarłych z powodu koronawirusa – 84 proc., wśród pozostałych było to 82 lata.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Nasza nowa analiza pokazuje, że niestety zdarzały się zgony ludzi z powodu COVID-19, choć byli oni w pełni zaszczepieni. Jednak stwierdziliśmy również, że ryzyko śmierci z powodu COVID-19 jest znacznie niższe wśród osób w pełni zaszczepionych niż tych, które są niezaszczepione lub otrzymały tylko jedną dawkę. Świadczy to o skuteczności szczepionek w zapewnieniu wysokiego stopnia ochrony przed ciężką chorobą i śmiercią.” – powiedziała przedstawicielka urzędu statystycznego Julie Stanborough.

W Wielkiej Brytanii w pełni zaszczepiono dotychczas ponad 44 mln osób, co stanowi ponad 81 proc. mieszkańców kraju powyżej 16. roku życia. Brytyjczycy sami opracowali szczepionkę przeciw COVID-19. Produkuje ją koncern AstraZeneca.

Czytaj także: Kolejny rosyjskie region wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw koronawirusowi

wydarzenia.interia.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz