Holandia będzie szkolić ukraińskich żołnierzy „na dużą skalę” w Wielkiej Brytanii. Ogłosiła to minister obrony Kajsa Ollongren po zebraniu rządu. Pod koniec sierpnia rozpocznie pracę pierwsza partia 65 holenderskich ekspertów.

Jak poinformował w piątek portal Paudal, Holandia będzie szkolić ukraińskich żołnierzy „na dużą skalę” w Wielkiej Brytanii. Ogłosiła to minister obrony Kajsa Ollongren po zebraniu rządu. Pod koniec sierpnia rozpocznie pracę pierwsza partia 65 holenderskich ekspertów.

Jednostki Królewskiej Armii Holenderskiej i Korpusu Piechoty Morskiej dołączają do programu, który rozpoczął się w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii. Intencją jest, aby więcej krajów przyłączyło się i wspólnie przeszkoliło około 10 000 Ukraińców w ciągu trzech lub czterech miesięcy.

Zobacz też: Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie szkolenia ukraińskich pilotów na amerykańskich samolotach

Ukraińcy przechodzą czterotygodniowe szkolenie podstawowe. Uczą się strzelać i udzielać pierwszej pomocy. „Wojna na Ukrainie wkracza w szósty miesiąc” – powiedziała minister. „Rosyjski postęp w Donbasie jest powolny, ale stały. Ataki na cele cywilne nie są przypadkiem, jak widzieliśmy wczoraj w przypadku rosyjskiego ataku rakietowego na cele cywilne w Winnicy, z dala od frontu. Wsparcie Zachodu dla Ukrainy pozostaje kluczowe dla przeciwdziałania rosyjskiej agresji”.

Zobacz też: Litwa leczy ukraińskich żołnierzy

Przypomnijmy, że premier Holandii Mark Rutte po cotygodniowej naradzie ministrów powiedział, że “wojna na Ukrainie to także nasza wojna”. Według premiera Holendrzy muszą się na to „zgodzić” i muszą być gotowi ponieść tego konsekwencje, także w swoich portfelach.

Zaznaczył, że „robimy wszystko, co w naszej mocy”, aby „Ukraina mogła wygrać”. Według Rutte „czerwoną linią” jest to, że NATO nie wchodzi w bezpośredni konflikt z Rosją. „Ale poza tym robimy wszystko, co w naszej mocy, przy wsparciu finansowym, wsparciu wojskowym, ale także przy pomocy bardzo ciężkich systemów uzbrojenia. Holandia jest w tym uczciwie liderem”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply