Litwa leczy ukraińskich żołnierzy

W placówkach medycznych na Litwie leczy się 51 rannych żołnierzy z Ukrainy, w najbliższym czasie spodziewany jest przyjazd kolejnych – poinformował w sobotę portal Ukrinform powołując się na litewskie ministerstwo zdrowia.

Jak poinformował w sobotę portal Ukrinform powołując się na litewskie ministerstwo zdrowia,w placówkach medycznych na Litwie leczy się 51 rannych żołenierzy z Ukrainy, w najbliższym czasie spodziewany jest przyjazd kolejnych.

Są to funkcjonariusze wojska i organów ścigania, którzy byli na polu bitwy. Są oni dystrybuowani do ośmiu placówek medycznych na Litwie.

Zobacz też: Ambasada Ukrainy w Izraelu: Izrael nie wypełnia zobowiązań dotyczących leczenia rannych

Pierwszych rannych z Ukrainy przywieziono na Litwę na początku lipca, pozostałych w ciągu ostatnich dwóch dni. Zauważa się, że charakter urazów jest różny – na przykład uszkodzenia mózgu, rany postrzałowe, uszkodzenia kręgosłupa i różne urazy od eksplozji.

Ranni otrzymają stacjonarną rehabilitację medyczną II i III stopnia. Czas trwania rehabilitacji to 24 dni. Przyjęcie rannych z Ukrainy organizuje i koordynuje międzyresortowy zespół Ministerstwa Zdrowia Litwy wraz z Centrum Ekstremalnych Sytuacji Zdrowia. Transportem rannych zajmuje się Ministerstwo Transportu.

„Kilkakrotnie wysyłaliśmy niezbędne środki medyczne i lekarstwa do gorących stref wojennych, a nasi lekarze, pomimo niebezpieczeństwa, udali się na pomoc kolegom. Na Litwie bezpłatną opiekę medyczną otrzymują wszyscy, którzy uciekają przed okropnościami wojny, a teraz wojsko przechodzi rehabilitację medyczną” – powiedział minister zdrowia Arunas Dulkis.

Dodał, że Litwa stanie z Ukrainą do zwycięstwa i pomoże we wszystkim, co konieczne.

Rehabilitacja części wojska w instytucjach rehabilitacyjnych i sanatoryjnych Litwy została zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy. „Podczas wizyty w Kijowie widzieliśmy na własne oczy zbrodnie wojenne Rosji na Ukrainie, na własne oczy słyszeliśmy, jaka pomoc jest potrzebna przede wszystkim. Uzgodniliśmy, że przyjmiemy do rehabilitacji rannych ukraińskich żołnierzy i funkcjonariuszy organów ścigania – dziś już zaczynamy wypełniać naszą obietnicę – powiedziała minister spraw wewnętrznych Agnew Bilotyt.

Dodała też, że Litwa nadal będzie wspierać Ukrainę „wszelkimi możliwymi sposobami” – pomoże w śledztwie w sprawie zbrodni wojennych Rosji, w rozminowaniu terytorium kraju i przyjmie uchodźców.

Kresy.pl/Ukrinform

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply