Agencja Moody’s uznała, że Białoruś stała się państwem niewypłacalnym. Uznano, że obsługa w rublach białoruskich długu zagranicznego denominowanego w euro nie jest zgodna z pierwotnymi warunkami umowy. Białoruś nie zapłaciła odsetek o równowartości prawie 23 mln dol. – podała w czwartek agencja Bloomberg.

Rząd i Bank Narodowy Białorusi przyjęły pod koniec czerwca decyzję o przeliczeniu przez Ministerstwo Finansów wypłat odsetek od obligacji z zagranicznych walut na ruble białoruskie. Międzynarodowe agencje ratingowe wskazywały wówczas, że będzie to naruszenie warunków umowy i będzie uznane za niespłacanie obligacji, a w konsekwencji wpłynie negatywnie na rating Białorusi.

Białoruś nie zapłaciła odsetek o równowartości prawie 23 mln dol. od dziesięcioletnich euroobligacji. Zrobiła to w rublach. Uznano to za brak wypłacalności. 13 lipca minął okres karencji. Agencja Moody’s uznała w związku z tym 14 lipca, że Białoruś stała się państwem niewypłacalnym.

Przypomnijmy, że w czerwcu Rosja po raz pierwszy od ponad stu lat, od czasu obalenia ostatniego cara Mikołaja II i rewolucji bolszewickiej w 1917 roku nie spłaciła zagranicznego długu. Kreml odrzucił te oskarżenia. W rozmowie z dziennikarzami rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja dokonała spłaty obligacji w maju, ale fakt, że zostały one zablokowane z powodu zachodnich sankcji wobec Rosji, „nie jest naszym problemem”.

Jak informowaliśmy, w czerwcu szef Sbierbanku German Gref zaznaczył, że powrót gospodarki rosyjskiej do poziomu z 2021 roku może potrwać dziesięć lat, jeśli „nic nie zostanie zrobione”. Według Grefa kraje, które nałożyły sankcje na Rosję, odpowiadają za 56% rosyjskiego eksportu i 51% importu. „To zagrożenie dla 15% PKB kraju” – podkreślił.

news.bloomberglaw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply