My też kupujemy część gazu z giełd europejskich, które są dostępne dla wszystkich. Więc jakieś rozwiązania tego trzeba będzie znaleźć – oświadczył rzecznik PiS Radosław Fogiel. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy m.in. Polska podzieli się gazem z Niemcami, co postulował szef EPL Manfred Weber.

Szef Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber zaproponował na początku lipca, by UE zobligowała kraje członkowskie do przymusowego dzielenia się gazem z takimi krajami jak Niemcy, które są zagrożone niedoborami surowca. Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel został zapytany w środę o tę kwestię. Podkreślił, że regulacje unijne w kwestii bezpieczeństwa gazowego “nikogo nie czyni samotną wyspą”.

“My też kupujemy część gazu z giełd europejskich, które są dostępne dla wszystkich. Więc jakieś rozwiązania tego trzeba będzie znaleźć. Myśmy zawsze apelowali o solidarność energetyczną” – oświadczył Fogiel, cytowany przez portal Do Rzeczy.

Dodał, że nie można wykorzystywać obecnej trudnej sytuacji Niemiec, by siąść na krześle, odwrócić się do ściany i powiedzieć „nie dam, mało mam”. Zaznaczył, że obecnie nie tylko Niemcy znajdują się w trudnej sytuacji.

“Ale warto też wykorzystywać tę okazję, żeby pokazywać, kto miał rację, a kto się mylił” – podkreślił. “Niemcy teraz piją piwo, którego same nawarzyły” – dodał.

“Wymyśliły sobie, że będą hubem energetycznym, który rozprowadza na całą Europę rosyjskie surowce, że w ten sposób wzmocnią swoją pozycję gospodarczą wobec innych krajów Unii za pomocą Rosji. Robiły to i po ataku na Gruzję, i po morderstwach, których Rosjanie dokonywali, (…) już nie wspominając o Czeczenii. W żaden sposób im to nie przeszkadzało” – wskazał Fogiel.

Jak informowaliśmy, z raportu zleconego przez Bawarskie Stowarzyszenie Biznesu (VBW) wynika, że w wyniku nagłego całkowitego wstrzymania dostaw gazu z Rosji Niemcy ucierpiałyby szczególnie mocno. Przerwa w dostawie gazu mogłaby kosztować Niemcy 12,7 procent PKB.

Zobacz także: Niemcy: Gaz przestaje płynąć przez Nord Stream 1. Rozpoczęto konserwację

dorzeczy.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply