Powrót gospodarki rosyjskiej do poziomu z 2021 roku może potrwać dziesięć lat, jeśli nic nie zostanie zrobione – ostrzegł szef Sbierbanku German Gref. Zaznaczył, że rosyjska gospodarka na tle sankcji „zademonstrowała zupełnie nieoczekiwaną elastyczność”.

Zachodnie sankcje mogą uniemożliwić rosyjskiej gospodarce powrót do poziomu z 2021 r. przez dekadę, jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, powiedział szef banku German Gref podczas śniadania biznesowego Sbierbanku na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu (SPIEF-22).

Według Grefa kraje, które nałożyły sankcje na Rosję, odpowiadają za 56% rosyjskiego eksportu i 51% importu. „To zagrożenie dla 15% PKB kraju” – podkreślił.

Szef Sbierbanku zauważył jednocześnie, że rosyjska gospodarka na tle sankcji „wykazała się zupełnie nieoczekiwaną elastycznością”. „Nikt nie spodziewał się, że restrukturyzacja i dostosowanie gospodarki nastąpią w takim tempie” – powiedział, zwracając uwagę, że stało się to dzięki unikalnemu doświadczeniu, które rosyjska gospodarka zdobyła przez lata.

W rezultacie, jego zdaniem, „pierwszy efekt sankcji jest znacznie łagodniejszy niż spodziewali się wszyscy eksperci po obu stronach oceanu”.

„Rubel się umocnił i są ku temu powody. Oczywiście umocnienie rubla wpłynęło na inflację. I to, co teraz widzimy: obniżenie inflacji i umocnienie rubla jest najważniejszym czynnikiem zapewniającym stabilność” – podkreślił Gref.

Według Grefa wznowienie wzrostu gospodarczego w Rosji rozpocznie się już w 2024 roku. Według jego prognozy w 2022 r. nastąpi znaczny spadek, w 2023 r. też nastąpi spadek, ale na mniejszą skalę. “Taka jest cena dostosowania gospodarki do nowych warunków” – wyjaśnił. I podkreślił: „Od 2024 roku najprawdopodobniej rozpocznie się wzrost gospodarczy, jego jakość i tempo będą zależeć od tego, jak skuteczna będzie polityka gospodarcza”.

Według kwietniowej prognozy rosyjskiego Banku Centralnego w 2022 r. gospodarka Rosji skurczy się o 8-10%. W maju Bank Rosji przekazał, że spadek PKB na koniec roku może być mniejszy. Według prognoz Ministerstwa Rozwoju PKB Rosji w 2022 r. zmniejszy się o 7,8%, w przyszłym roku spadek wyhamuje i wyniesie 0,7%, a w 2024 i 2025 r. gospodarka przejdzie do wzrostu odpowiednio o 3,2% i 2,6 %. Bank Światowy przewiduje , że PKB Rosji spadnie w tym roku o 8,9%, w 2023 o 2,4%, a w 2024 nastąpi wzrost o 2,2%.

CZYTAJ TAKŻE: Polacy nie wierzą w skuteczność sankcji przeciwko Rosji

“Zapowiadane przez Rosję zwiększenie wydatków wojskowych pozwoli na mobilizację przemysłu na potrzeby wojny, lecz z powodu sankcji będzie ona miała problemy z produkcją sprzętu, który miałby zastąpić ten utracony na Ukrainie” – przekazał we wtorek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Brytyjskie ministerstwo obrony podkreśla, że głównym wysiłkiem operacyjnym Rosjan pozostaje natarcie na enklawę Siewierodoniecka w Donbasie. „Jej zachodnia grupa sił prawdopodobnie po raz pierwszy od kilku tygodni poczyniła niewielkie postępy w sektorze charkowskim” – wskazano. „10 czerwca pierwszy zastępca przewodniczącego rosyjskiej Wojskowej Komisji Przemysłowej zapowiedział, że wydatki państwa na obronność wzrosną o 600-700 mld rubli (8,5-10 mld funtów), co może oznaczać wzrost budżetu obronnego Rosji o 20 proc.” – dodano.

Podkreślono, że środki finansowe przekazywane przez rosyjski rząd pozwalają na powolną mobilizację bazy przemysłowej sektora obronnego, aby sprostał wymaganiom wojny. „Przemysł może mieć jednak trudności ze spełnieniem wielu z tych wymagań, częściowo z powodu skutków sankcji i braku specjalistycznej wiedzy. Rosyjska produkcja wysokiej jakości optyki i zaawansowanej elektroniki prawdopodobnie nadal będzie miała problemy, co może osłabić jej wysiłki na rzecz zastąpienia sprzętu utraconego na Ukrainie” – wskazano.

Informowaliśmy, że przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel poinformował pod koniec maja, że unijni liderzy uzgodnili embargo na rosyjską ropę. To element szóstego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Podkreślił, że zakaz będzie dotyczył 2/3 importu ropy z Rosji, „odcinając ogromne źródło finansowania machiny wojennej”. Sankcje nie dotyczą ropy transportowanej rurociągami. Michel podkreślił, że do końca roku UE planuje zablokować 90 proc. importu rosyjskiej ropy do UE. Ponadto, przywódcy państw członkowskich UE zgodzili się również na odcięcie od systemu SWIFT największego rosyjskiego banku – Sbierbanku.  Ustanowiono także sankcje wobec kolejnych rosyjskich nadawców państwowych. Sankcje niedawno zostały poparte przez Szwajcarię i Norwegię.

Amerykański departament skarbu przedłużył we wtorek obowiązywanie licencji wyłączającej transakcje związane z energią spod sankcji na rosyjskie banki. Wyjątek będzie obowiązywać do 5 grudnia i pozwoli na dalszy zakup rosyjskich surowców przez Europę.

CZYTAJ TAKŻE: CREA: Od początku wojny Rosja zarobiła prawie 100 mld dolarów na eksporcie paliw kopalnych

Kresy.pl / forbes.ru / businessinsider.com.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply