Respondenci nie bardzo wierzą w skuteczność sankcji wobec Rosji, a większość boi się, że wojna potrwa jeszcze bardzo długo – pokazują opublikowane w poniedziałek wyniki sondażu IBRIS dla “Rzeczpospolitej”.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS pokazują, że 48,4 proc. respondentów oceniło, że czeka nas długotrwały konflikt, który będzie wyniszczający zarówno dla Ukrainy, jak i dla krajów Unii Europejskiej.

20,8 proc. respondentów uważa, że wojna nie skończy się bez bardziej zdecydowanych działań ze strony sojuszników Ukrainy. 17,9 proc. respondentów jest zdania, że kraje UE dogadają się z Putinem i poświęcą Ukrainę dla swoich interesów, a 6,6 proc. uważa, że sankcje wobec Rosji zmuszą ten kraj do szybkiego zakończenia wojny. 5,9 proc. respondentów deklaruje, że nie wie, jaka będzie przyszłość tego konfliktu.

“Prawdziwą przepaść widać w podziale na grupy wiekowe. Aż 71 proc. najmłodszych respondentów widzi sytuację pesymistycznie, podczas kiedy np. w grupie 50–59 to 45 proc., a wśród osób powyżej siedemdziesiątki – tylko 30 proc.” – podkreśla Rzeczpospolita.

Gazeta zwraca uwagę, że młodzi ludzie są także najbardziej sceptyczni, jeśli chodzi o wpływ sankcji na działania Rosji. W tej grupie nikt nie wybrał odpowiedzi, że „sankcje wobec Rosji zmuszą ten kraj do szybkiego zakończenia działań wojennych i wycofania się”.

Zobacz także: Ambasador Ukrainy: Niemcy zwiększyły import z Rosji o 60 proc.: “Przekazali Moskwie prawie 6 mld euro”

Rp.pl podkreśla, że zróżnicowanie sympatii politycznych widać z kolei przy odpowiedzi, zgodnie z którą „kraje UE dogadają się z Putinem i poświęcą Ukrainę dla swoich interesów”. Uważa tak 25 proc. wyborców PiS, 17 proc. zwolenników opozycji i 6 proc. niezdecydowanych. “Brak zaufania do instytucji, jaką jest Unia Europejska, występuje najczęściej w grupie badanych 40–49 lat (33 proc.), mieszkających w średniej wielkości miastach 50–250 tys. mieszkańców (40 proc.), deklarujących światopogląd prawicowy (29 proc.)” – pisze Rzeczpospolita.

Zobacz także: Macron: Nie należy upokarzać Rosji

rp.pl / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply