Zapowiadane przez Rosję zwiększenie wydatków wojskowych pozwoli na mobilizację przemysłu na potrzeby wojny, lecz z powodu sankcji będzie ona miała problemy z produkcją sprzętu, który miałby zastąpić ten utracony na Ukrainie – przekazał we wtorek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Brytyjskie ministerstwo obrony podkreśla, że głównym wysiłkiem operacyjnym Rosjan pozostaje natarcie na enklawę Siewierodoniecka w Donbasie. „Jej zachodnia grupa sił prawdopodobnie po raz pierwszy od kilku tygodni poczyniła niewielkie postępy w sektorze charkowskim” – wskazano. „10 czerwca pierwszy zastępca przewodniczącego rosyjskiej Wojskowej Komisji Przemysłowej zapowiedział, że wydatki państwa na obronność wzrosną o 600-700 mld rubli (8,5-10 mld funtów), co może oznaczać wzrost budżetu obronnego Rosji o 20 proc.” – dodano.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podkreślono, że środki finansowe przekazywane przez rosyjski rząd pozwalają na powolną mobilizację bazy przemysłowej sektora obronnego, aby sprostał wymaganiom wojny. „Przemysł może mieć jednak trudności ze spełnieniem wielu z tych wymagań, częściowo z powodu skutków sankcji i braku specjalistycznej wiedzy. Rosyjska produkcja wysokiej jakości optyki i zaawansowanej elektroniki prawdopodobnie nadal będzie miała problemy, co może osłabić jej wysiłki na rzecz zastąpienia sprzętu utraconego na Ukrainie” – wskazano.

Zobacz także: Rosjanie zniszczyli wszystkie mosty wiodące do Siewierodoniecka

Informowaliśmy, że doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił na Twitterze listę sprzętu wojskowego, bez którego Ukraina nie zdoła odeprzeć rosyjskiej inwazji.

W związku ze zbliżającym się trzecim spotkaniem grupy kontaktowej ministrów obrony koordynującej pomoc wojskową dla Ukrainy, doradca w Biurze Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zamieścił w poniedziałek na Twitterze listę sprzętu wojskowego niezbędnego ukraińskiej armii do „zakończenia wojny i wyrzucenia Rosji z Ukrainy”.

Według Podolaka jest to 1 tys. haubic kalibru 155 mm, 300 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 500 czołgów, 2 tys. transporterów opancerzonych i 1 tys. dronów.

Zobacz także: Zmasowany ostrzał Doniecka [+VIDEO]

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz