Sąd w Londynie odmówił Nicolasowi Maduro dostępu do złota o wartości 1 miliarda dolarów zdeponowanego przez Wenezuelę w Banku Anglii.

Jak podało w czwartek BBC, sędzia Nigel Teare, który rozpatrywał sprawę, wyjaśnił swój werdykt tym, że brytyjski rząd oficjalnie uznał lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido za prezydenta Wenezueli, w związku z czym brytyjski sąd powinien zrobić to samo.

W 2018 roku prezydent Wenezueli Nicolas Maduro próbował sprowadzić do kraju złoto o wartości około 1 mld dolarów zdeponowane w Banku Anglii, ale brytyjski bank centralny odmówił wydania tych rezerw z obawy, że prezydent może wykorzystać złoto do osobistych interesów. Bloomberg podawał, podjęto taką decyzję pod naciskiem wysokich przedstawicieli władz USA w tym sekretarza stanu Mike’a Pompeo oraz ówczesnego doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona.

Na początku 2019 r. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i kilkadziesiąt innych krajów za tymczasowego prezydenta Wenezueli uznało opozycjonistę Juana Guaigo, oskarżając Maduro o fałszowanie wyników wyborów prezydenckich. Faktyczną władzę w kraju wciąż sprawuje jednak Maduro.

W maju br. wenezuelski bank centralny kontrolowany przez Maduro zaczął sądownie domagać się wydania złota, argumentując, że Wenezuela zamierza wykorzystać dochody ze sprzedaży złota na finansowanie zwalczania koronawirusa w ramach programu realizowanego przez ONZ. W pozwie stwierdzono, że działania Banku Anglii uniemożliwiają realizację tego celu. Wydaniu złota sprzeciwił się Guaido twierdząc, że zostanie ono zdefraudowane.

Prawnicy reprezentujący Nicolasa Maduro zapowiedzieli złożenie odwołania od dzisiejszego postanowienia sądu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: NBP sprowadził polskie rezerwy złota do kraju [+VIDEO]

kresy.pl / BBC / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz