Do Polski najwięcej imigrantów spoza UE przyjechało z powodów zarobkowych, do Wielkiej Brytanii – edukacyjnych a do Niemiec z “innych powodów”.

Z opublikowanych w czwartek danych Eurostatu wynika, że w 2016 roku Polska wydała ponad pół miliona tzw. pierwszych pozwoleń na pobyt osobom spoza Unii Europejskiej, przez co znalazła się na drugim miejscu w w UE po Wielkiej Brytanii pod względem liczby przyjętych imigrantów. Mniej imigrantów niż Polska przyjęły nawet Niemcy – zauważa Gazeta Wyborcza.

Według Eurostatu pierwsze pozwolenia na pobyt to pozwolenia dla osób, które po raz pierwszy w życiu przyjeżdżają do UE lub po ponad 6-miesięcznej przerwie.

Na pierwszym miejscu w UE pod tym względem znalazła się Wielka Brytania, która wydała 866 tys. pozwoleń (ponad jedną czwartą wszystkich pozwoleń), na drugim Polska – 586 tys. (17,5 proc.), a dopiero na trzecim Niemcy -505 tys. (15 proc.).

Jak zauważa Eurostat, Polska przoduje w UE pod względem pozwoleń wydanych z powodu przyjazdu do pracy. W ubiegłym roku nasz kraj wydał 494 tys. takich pozwoleń. Druga w kolejności Wielka Brytania wydała takich pozwoleń aż czterokrotnie mniej. Najwięcej imigrantów spoza UE przyjechało na Wyspy aby się uczyć lub studiować – 42 proc. Z kolei większość pozwoleń wydanych przez Niemcy (56 proc.) wydano z „innych powodów”.

W statystyce cudzoziemców, którym przyznawano pierwsze pozwolenia przodują Ukraińcy – 589 tys., z czego 87% pozwoleń wydano im w Polsce. Dopiero na drugim miejscu znaleźli się Syryjczycy (348 tys.), którzy w większości trafili do Niemiec. Pozostali, głównie Amerykanie (251 tys.), Hindusi (198 tys.) i Chińczycy (196 tys.) byli przyjmowani w większości przez Wielką Brytanię. Ukraińcy ubiegali się o przyjazd do UE głównie z powodów zarobkowych (83 proc.), a Chińczycy (67 proc.), Amerykanie (47 proc.) i Brazylijczycy (42 proc.) z powodów edukacyjnych. Marokańczycy (70 proc.) i Turcy (41 proc.) podawali głównie powody rodzinne.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

Kresy.pl / Eurostat/GW

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply