W południowo-zachodniej części Finlandii ruszyły w poniedziałek ćwiczenia zmechanizowanych wojsk lądowych Arrow 22. To prawdopodobnie największe w tym roku ćwiczenia na terenie kraju. W manewrach biorą udział oddziały z USA, Wielkiej Brytanii oraz Łotwy i Estonii. W ćwiczeniach Arrow 22 uczestniczą m.in. czołgi Leopard, Challenger 2, pojazdy bojowe Stryker i CV9035 oraz wozy opancerzone Patria.

Ćwiczenia Arrow odbywają się na obszarze między Turku a Tampere. To jedyne ćwiczenia w tym roku w Finlandii, w których biorą udział wojska pancerne krajów partnerskich. W manewrach uczestniczy ok. 3,5 tys. osób, 150 pojazdów opancerzonych oraz 300 innych pojazdów.

“Nie mogło być lepszego czasu na przybycie zachodnich wojsk pancernych do Finlandii. W ten sposób tworzy się sieć bezpieczeństwa” – zwraca uwagę dziennik “Ilta-Sanomat”.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podkreślił, że obecność militarna krajów NATO oraz ich udział w ćwiczeniach na terenie kraju, stanowią element “wszelkich możliwych form pomocy”, gdy prawne i oficjalne gwarancje bezpieczeństwa zależą od porozumień parlamentarnych – podaje PAP.

Fińskie siły zbrojne planują wziąć udział w 2022 roku w ponad 60 różnego rodzaju międzynarodowych ćwiczeniach w kraju i zagranicą. W ćwiczeniach Arrow 22 uczestniczą m.in. czołgi Leopard, Challenger 2, pojazdy bojowe Stryker i CV9035 oraz wozy opancerzone Patria.

Manewry Arrow są organizowane wiosną od 2016 r. Tegoroczne ćwiczenia będą trwać do 13 maja.

Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że obecność wojsk sojuszniczych w czasie manewrów daje “nieformalne i praktyczne” gwarancje bezpieczeństwa w momencie debaty i procesu ubiegania się o członkostwo w NATO.

Zobacz także: Szwedzkie MSZ: Finlandia prawie na pewno będzie ubiegać się o członkostwo w NATO

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia do położonego nad Bałtykiem fińskiego portu w Turku przybyły trzy NATO-wskie okręty wojenne. Dwudniowe ćwiczenia, które rozpoczęły się 28 kwietnia, miały przygotować fińskie okręty do udziału w siłach reagowania NATO w 2022 roku. W czasie manewrów skupiono się na “działaniach przeciwko minom i pracy w ramach wielonarodowych”.

Zobacz także: Finowie planują postawienie barier na granicy z Rosją

Informowaliśmy, że także w Polsce w niedzielę rozpoczęły się międzynarodowe manewry Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy . Bierze w nich udział ponad 7 tysięcy żołnierzy z państw NATO i partnerskich oraz 3 tysiące jednostek sprzętu.

pap / is.fi / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply