Do położonego nad Bałtykiem fińskiego portu w Turku przybyły trzy NATO-wskie okręty wojenne.

Trzy okręty wojenne NATO przybyły w poniedziałek do fińskiego portu Turku, aby szkolić się z fińską marynarką wojenną – podaje agencja Reutera umieszczając przybycie okrętów w kontekście rozważania przez Helsinki możliwości wstąpienia do NATO w obliczu narastających napięć z Rosją o Ukrainę.

Jak oświadczyły fińskie siły zbrojne, do Turku przybyły łotewski stawiacz min LVNS Virsaitis i niszczyciele min: estoński ENS Sakala i holenderski HNLMS Schiedam. Będą one trenować z dwoma niszczycielami min z fińskiej floty przybrzeżnej.

Dwudniowe ćwiczenie, które ma rozpocząć się 28 kwietnia, przygotuje fińskie okręty do udziału w siłach reagowania NATO w 2022 roku i skupi się na „działaniach przeciwko minom i pracy w ramach wielonarodowych” – napisano w oświadczeniu.

Reuters przypomniał, że fińska premier Sanna Marin powiedziała 13 kwietnia, że ​​jej kraj podejmie w ciągu najbliższych kilku tygodni decyzję, czy złożyć wniosek o przystąpienie do NATO, co wywołało gniewną reakcję Rosji.

Marin powiedziała, że opcja przystąpienia do NATO musi być dokładnie przeanalizowana, ale wszystko się zmieniło od czasu inwazji sił rosyjskich na Ukrainę.

Jak podawaliśmy, były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział 14 kwietnia, że w przypadku przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO Rosja będzie musiała wzmocnić swoje siły lądowe, morskie i powietrzne na Morzu Bałtyckim. Rosyjski polityk zagroził, że jeśli państwa te przystąpią do NATO, „można zapomnieć o Bałtyku wolnym od broni nuklearnej”.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply